Ky është djathi më i shëndetshëm në botë - Bota Sot
Ky është djathi më i shëndetshëm në botë

Ushqime

Ky është djathi më i shëndetshëm në botë

Më: 20 korrik 2019 Në ora: 15:44
Foto

Përfitimet shëndetësore të djathit

I butë, me një shije të mrekullueshme, pak i kripur dhe mund ta keni në çdo pjatë e sërish nuk do t’ju mërzitej. Nëse ndonjëherë keni provuar ushqim grek, mesdhetar ose të Lindjes së Mesme, atëherë e dini se sa mund ta ndryshojë pjatën djathi Feta. Por, ajo që ju nuk dini është se ai është cilësuar si djathi më i shëndetshëm në botë.

Nëse ai është bërë nga qumështi i dhenve ose ai organik ka vlera të pamohueshme ushqyese. Ai është një burim i madh i proteinave, vitaminës B12, kalciumit dhe fosforit. Përtej përmbajtjes së lartë të vlerave ushqyese, ai ka përfitime të shumta shëndetësore.

I përshtatshëm për njerëzit që nuk mund të tresin qumështin e lopës. Falë djathit Feta, nuk keni pse të hiqni dorë prej ngrënies së djathit.

Kombinim i histidinës dhe vitaminës B6. Histidina është një amino acid thelbësor (sidomos për fëmijët), që do të thotë që trupat tanë nuk e prodhojnë atë dhe ne duhet ta marrim atë përmes dietave tona. Vitamina B6 është thelbësore për konvertimin e ushqimit në energji, metabolizimin e yndyrave dhe proteinave dhe është një lëndë ushqyese kryesore për shëndetin e syve, flokëve, lëkurës dhe mëlçisë. Kur kombinoni histidinën me vitaminën B6, ato krijojnë histaminë, të cilat janë pjesë e reagimit inflamator të qelizave të trupit tuaj si një reagim ndaj plagëve dhe sëmundjeve.

Përmbajtja e lartë e proteinës. Çdo qelizë në trupin tuaj përmban proteina. Ne kemi nevojë për proteina për të riparuar qelizat dhe për t’i bërë ato të reja dhe për funksionimin e duhur të imunitetit. Ata funksionojnë si enzima, antitrupa, struktura dhe mbështetje. Shkurtimisht, nuk do të ekzistonim pa proteina.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...