A e keni ditur përse në kafe duhet të hidhet kripë? - Bota Sot
A e keni ditur përse në kafe duhet të hidhet kripë?

Ushqime

A e keni ditur përse në kafe duhet të hidhet kripë?

Më: 31 korrik 2019 Në ora: 09:37
Foto

Nëse javën e kaluar çdo natë keni fjetur pak dhe nuk keni arritur të jeni efikas në punë dhe në palestër, jeni të pavullnetshëm, nuk keni energji, ndërkaq këtë javë nuk mundeni të flini gjumë, e kemi zgjidhjen.

Në të vërtetë, siç shkruan Foxnews, nëse qitni gjalpë në kafe, do të ndieni elan energjie dhe do të përshpejtoni humbjen e peshës.

Keni parasysh që ky gjalpë nuk duhet të jetë i njelmët, sepse me siguri do të zgjoheni plotësisht.Kur është fjala për kripën, ajo është edhe një mënyrë e shkëlqyeshme që ta qitni në kafe – nëse e përdorni në vend të sheqerit, kafja juaj e mëngjesit do të ketë shije edhe më të mirë.

Në të vërtetë, kripa lidhet edhe me receptorët e shijes dhe bllokon ata receptorë të cilët e ndiejnë shijen e hidhur.

Kafja ka një efekt emocionues që na jep një shkundje të menjëhershme të energjisë dhe na bën edhe më rezistentë ndaj lodhjes fizike.

Pas një filxhani kafeje, mund të ndihemi plot energji dhe vigjilentë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...