Ushqime të zakonshme që nuk duhet t’ua jepni kurrë fëmijëve - Bota Sot
Ushqime të zakonshme që nuk duhet t’ua jepni kurrë fëmijëve

Ushqime

Ushqime të zakonshme që nuk duhet t’ua jepni kurrë fëmijëve

Më: 23 tetor 2019 Në ora: 11:10
Ilustrim

Ju nuk do ta besoni atë që fshihet në ushqimin "e shëndetshëm" ose atë që u tregohet fëmijëve. Nëse doni të bëni zgjedhje më të mira kur ushqeni pasardhësit tuaj, vazhdoni të lexoni. Ne parashtrojmë ushqimet që nuk duhet kurrë t’i ushqeni fëmijën tuaj. Dhe nuk do ta besosh atë që e ka bërë listën.

Lëng molle

Sheqeri nuk është i mirë për fëmijët. Mund të çojë në shëndoshje, tension të lartë dhe diabet tip 2. Sipas pediatërve, fëmijët nën 2 vjeç nuk duhet të përdorin fare sheqer. Prindërit u japin fëmijëve të tyre lëng molle duke menduar se po u japin fëmijëve të tyre diçka të shëndetshme. Në vend të kësaj ata po u japin sheqer në ujë me aromë mollë. Me 160 kalori një filxhan, nuk po i bëni fëmijës tuaj asnjë favor. Fëmijët marrin fibra dhe lëndë ushqyese që pëlqejnë duke ngrënë një mollë.

Mjaltë

Fëmijët nën një vjeç nuk duhet të hanë mjaltë. Mjalti, qoftë i papërpunuar apo i përpunuar, mund të përmbajë botulizëm. Kjo mund të shkaktojë paralizë dhe ndoshta vdekje. Një sistem imunitar normal i rritur nuk është i ndjeshëm ndaj sasive të vogla, por mund të jetë fatale për foshnjat. Dhe këtu është një fakt depresiv. Mjalti është bërë me erë duke shtuar shurup misri të lartë fruktozë në të. Dhe HFC kontribuon te mbipesha e fëmijës, presionin e lartë të gjakut dhe diabeti tip 2.

Ngjyruesit artificial, aromat dhe aditivët

Ngjyruesit artificiale, aromatizuesit dhe aditivët janë të tmerrshme për fëmijët. Dikush ka një fëmijë me ndjeshmëri ndaj problemeve të sjelljes, dhimbje koke dhe ndryshime të humorit që pëlqejnë ngrënien e ushqimeve të përpunuara. Disa ngjyrues ushqimore janë të ndaluara plotësisht nga Bashkimi Evropian. Ngjyrosja e ushqimit është ndaluar si agjentë shkaktues të kancerit. Nitratet, që gjenden në mishin e përpunuar, gjithashtu shoqërohen me kancer.

Lëng frutash

Ju mund të mendoni se të pish "lëng frutash" i bën ata të shëndetshëm. Përbërësi tjetër kryesor është sheqeri. Së bashku me ngjyrosjen artificiale dhe aromat.  Cilësia e ngjyrosjes ngjitet tek dhëmbët dhe bakteret vendosen për të jetuar në zgavrat e gojës. Frutat e thata janë më të mira. Sigurohuni që frutat e thata të mos jenë të zhytura në sheqer.

Ëmbëlsirë për mëngjes

Nëse lexoni etiketën, shihni se sheqeri është renditur disa herë nën emra të ndryshëm. Sheqeri në çdo formë është në tre vendet e para të listës së përbërësve. Shumica e këtyre janë artificial dhe të dëmshme për shëndetin e fëmijëve.

Dreka e paketuar

Mish i përpunuar, djathë, dhe mbase një pije dhe ëmbëlsirë. Mishi ka nivele të tepërta kripe, nitrate dhe yndyrna të ngopura.

Djathi- yndyrë e ngopur nëse është djathë i vërtetë, gjithçka artificiale nëse nuk është.

Pija – shurup misri i lartë me fruktozë në ujë.

Ëmbëlsirë – sheqer dhe përbërës artificialë.

Ju keni një vakt të përshtatshëm për të shkaktuar shëndoshje në fëmijëri, tension të lartë dhe diabet tip 2.

Karamele

Paketimi i ndritshëm, i ndezur tërheq menjëherë vëmendjen. Ju keni ngecur para dyqanit me vogëlushin tuaj. Por jinni të sigurtë se ato nuk janë aspak të shëndetshme. Janë me sheqer artificial, plot ushqime dhe aromatizues artificialë. Shkaktojnë mbipeshë të fëmijëve, presion të lartë të gjakut dhe diabeti tip 2.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat