Një burim i shkëlqyer vitaminash: Lëkurët e shalqinit nuk duhen hedhur - Bota Sot
Një burim i shkëlqyer vitaminash: Lëkurët e shalqinit nuk duhen hedhur

Ushqime

Një burim i shkëlqyer vitaminash: Lëkurët e shalqinit nuk duhen hedhur

Më: 7 korrik 2020 Në ora: 19:54
Ilustrim

Shalqiri është fruti i preferuar i shumë njerëzve gjatë stinës së nxehtë të verës. Një frut i lëngshëm dhe plot vlera ushqyese shalqiri gjen perdorime të ndryshme si frut veror. Me lëngun e tij mund të koktejle apo lëngje të ndryshme, mirëpo ajo që gjthmonë duket e pavlerë është lëkura e tij.

Por në fakt lëkura e shalqirit është më e shëndetshme edhe se vetë ai.  Pjesa e bardhë e lëkurës është mbushur me shumë lëndë ushqyese të shëndetshme dhe padyshim është diçka që duhet ta shtoni në dietën tuaj të përditshme.
Natyrisht, të gjithë e dimë se është pa shije, por lëkura përmban vitamina A, B6, C, si dhe minerale, përfshirë kaliumin, zinkun dhe madje edhe magnezin. Është një burim i shkëlqyer i likopenit, i cili është një antioksidant i mahnitshëm.

Pjesa jeshile përmban citrulin, një aminoacid që ka aftësinë për të ndërtuar muskuj të fortë dhe të shëndetshëm. Fibrat që mund të gjenden në lëkurë dhe shalqi janë të mira për të nxitur humbjen e peshës. Pjesa  e kuqe është e përbërë kryesisht nga uji, që e bën atë një diuretik shumë efektiv. Kështu, ndihmon në zhdukjen e toksinave dhe ujit të tepërt.
A keni nevojë për një mbrojtës efikas të imunitetit? Thjeshtë sigurohuni që të përdoni të gjithë pjesën e butë të lëkurës së shalqirit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat