Dieta për kolesterolin, 4 grupet ushqimore që ulin kolesterolin tuaj

Ushqime

Dieta për kolesterolin, 4 grupet ushqimore që ulin kolesterolin tuaj

Më: 22 tetor 2020 Në ora: 10:06
Ilustrim

Kolesteroli i lartë shkaktohet kryesisht nga një dietë e varfër dhe e yndyrshme, kështu që ndryshimi i dietës do ta përmirësojë atë. Cheryl Lythgoe, kryeinfermiere në Benenden Health, zbulon se cilat grupe ushqimore ulin kolesterolin.

Kolesteroli i lartë është kur keni shumë një substancë yndyrore të njohur si kolesterol në gjak. Përveç ushqimit të yndyrshëm, kolesteroli i lartë shkaktohet nga mungesa e stërvitjes, mbipesha, pirja e duhanit dhe pirja e alkoolit. Të kesh shumë kolesterol në gjak mund të bllokojë enët e gjakut, duke rritur rrezikun për probleme me zemrën ose goditjet në tru.

Ndonjëherë kolesteroli i lartë është gjenetik, por shumicën e kohës ju mund të ulni kolesterolin tuaj duke ndryshuar dietën tuaj dhe duke qëndruar aktiv. Cheryl Lythgoe zbulon ushqimet që duhet të hani për të ulur kolesterolin tuaj krahas ilaçeve të përshkruara.

Nëse përjetoni ndonjë simptomë të kolesterolit të lartë si gulçim, një gjoks i ngushtë ose dhimbje në krahë, duhet të kërkoni menjëherë kujdes mjekësor para se të përqendroheni në planin tuaj të dietës. Në përgjithësi nuk ka simptoma të kolesterolit të lartë, por njerëzit me kolesterol të lartë kanë më shumë gjasa të pësojnë goditje në tru dhe zemër që mund të jenë fatale. Për më tepër, nëse keni sëmundje kronike të veshkave ose diabet duhet të vizitoni mjekun tuaj para se të ndiqni këtë këshillë.

Katër grupet ushqimore që ulin kolesterolin tuaj

Fibrat e tretshme

Fibrat e tretshme janë një nga gjërat më të mira për të shtuar në dietën tuaj nëse qëllimi juaj është të ulni kolesterolin. Ajo gjendet në ushqimet bimore dhe mund të zvogëlojë thithjen e kolesterolit në rrjedhën tuaj të gjakut. Fibrat e tretshme nuk absorbohen në zorrë, kështu që janë në gjendje të lidhin kolesterolin në zorrë dhe ta heqin atë nga trupi.

Ngrënia e pesë deri në 10 gramë fibra të tretshme në ditë mund të ndihmojë në uljen e kolesterolit total dhe LDL me pesë deri në 11 pikë.

Ms Lythgoe tha: “Qulli është një mënyrë e shkëlqyeshme për të filluar ditën, për më shumë arsye se një. Të hash një tas prej 70 gramë qull në ditë është e barabartë me konsumimin e tre gramëve beta-glukan (një fibër e tretshme, për uljen e kolesterolit). Burime të tjera të pasura me fibra të tretshme janë elbi, krunde tërshëre dhe drithërash, drithërat e plotë, buka, orizi kaf dhe makaronat integrale.”

Ajo shtoi: “Burime të tjera të mira të fibrave të tretshme janë frutat dhe perimet, kështu që ju mund ti shtoni tasit me qull mollë, fruta agrume, luleshtrydhe, kumbulla, avokado, patëllxhanë, karota, brokoli, bamje, patate të ëmbla dhe qepë për të qëndruar të shëndetshëm.

“Bishtajorett janë gjithashtu burime të shkëlqyera, duke përfshirë fasulet, fasulet e sojës, bizelet, thjerrëzat ose qiqrat”.

Proteinat e sojës

Proteina e sojës do të zvogëlojë kolesterolin dhe është i lehtë të futet në dietën tuaj.

Ms Lythgoe tha: “Soja është një burim i shkëlqyeshëm i proteinave bimore, me pak yndyrë të ngopur dhe me shumë fibra. Soja gjithashtu përfshin proteina të veçanta që duket se ndikojnë në mënyrën se si trupi rregullon kolesterolin. Zëvendësoni qumështin e lopës me atë të sojës ose provoni koset e sojës si mesvakt. Burime të tjera përfshijnë fasule soje ose mish të grirë, si dhe tofu. Disa studime tregojnë se duke ngrënë 15 gram proteina soje në ditë mund të ulni kolesterolin tuaj me rreth 3-4%. ”

Sterolet dhe stanolet bimore (fitosterole)

Një grup tjetër ushqimor që ul kolesterolin janë sterolet dhe stanolët e bimëve.

Ms Lythgoe tha: “Sterolet e bimëve dhe stanolët (fitosterolet), që gjenden në përhapje të fortifikuara, pije dhe kos, gjithashtu mund të ndihmojnë në uljen e kolesterolit. Sterolet dhe stanolët gjenden natyrshëm në bimë dhe thithin kolesterolin e ‘keq’ LDL, duke ulur nivelet e LDL kur hani dy gramë në ditë rregullisht si pjesë e një diete të shëndetshme dhe të ekuilibruar. Sidoqoftë, është e rëndësishme të mbani mend që para se të përdorni këto produkte të konsultoheni me mjekun tuaj dhe të pyesni nëse është i sigurt për t’u përdorur. Ato nuk duhet t’u jepen fëmijëve nën pesë vjeç ose grave që ushqejnë me gji”.

Arrat dhe farat

Arrat dhe farat janë mesvakte të përsosura për t’ju mbajtur të ngopur gjatë gjithë ditës dhe ndihmojnë në uljen e kolesterolit.

Ms Lythgoe tha: “Nëse vendosni për varietetet e pakripura dhe pa ëmbëlsira, 30 gram arra në ditë janë një shtesë e shkëlqyeshme për dietën tuaj. Arrat përmbajnë yndyrna të shëndetshme të pangopura dhe fibra të tretshme. Kjo mund të ndihmojë në uljen e kolesterolit deri në 7.5%. Bajamet, lajthitë, kikirikët natyralë dhe fistikët janë të gjitha zgjedhje të shkëlqyera dhe kur është e mundur hajini ato me lëkurën e tyre të paprekur pasi kjo rrit përmbajtjen e tyre në lëndë ushqyese”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat