Ky është ushqimi që lufton lodhjen kronike

Ushqime

Ky është ushqimi që lufton lodhjen kronike

Më: 8 prill 2021 Në ora: 01:00
Ilustrim

Ka substanca që janë thelbësore për funksionimin e trupit. Njëra prej tyre është magnezi. Sasia e lartë e magnezit në bajame ndihmon në lehtësimin e lodhjes në trup dhe është efektive në funksionimin e rregullt të funksioneve të muskujve.

Vepron si një balancues i kolesterolit

Bajamet ndihmojnë në kontrollin e peshës duke ulur kolesterolin e keq. Njerëzit me sëmundje kardiovaskulare duhet të konsumojnë 1 porcion (10-15 copë në ditë) bajame të papërpunuara në ditë.

Janë të pasura në përmbajtje

Bajamet me përmbajtje të lartë vaji ndihmojnë në ekuilibrimin e sheqerit në gjak. Për shkak se është efektiv në kontrollimin e oreksit, shpesh preferohet në procesin e humbjes së peshës.

Falë përmbajtjes së vajit dhe fibrave, bajamet e papërpunuara janë gjithashtu shumë efektive në lehtësimin e problemeve të kapsllëkut. Falë antioksidantëve që përmbajnë, bajamet përfshihen në listën e ushqimeve që mbrojnë nga kanceri.

Janë të përshtatshme për të gjitha dietat

Forcojnë dendësinë e mineraleve të kockave duke eleminuar mungesën e kalciumit dhe magnezit të individëve që miratojnë një mënyrë jetese vegane ose nuk konsumojnë qumësht dhe kos. Prandaj, konsumi ditor i bajameve të papërpunuara për ata që ndjekin një dietë vegane është shumë i rëndësishëm.

Kontribuon në shëndetin e trurit dhe kockave

Është një ushqim që ndihmon në parandalimin e sëmundjeve neurologjike si Alzheimer dhe Parkinson. Janë të dobishme për shëndetin e kockave për shkak të kalciumit. Në këtë mënyrë, ndërsa parandalon problemet siç është osteoporoza tek gratë, kontribuon në shëndetin e kockave dhe dhëmbëve me fosforin që përmban.

Është një nga vajrat më miqësorë për zemrën

Magnezi që përmbajnë bajamet ndihmon në parandalimin e sëmundjeve të ndryshme të zemrës si sulmi në zemër, goditja në tru dhe zvogëlon rrezikun. Parandalon rreziqet e mundshme me vitaminën E, e cila është e nevojshme për shëndetin kardiovaskular.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat