​11 ushqimet më të mira për njerëzit mbi 50-vjeç

Ushqime

​11 ushqimet më të mira për njerëzit mbi 50-vjeç

Më: 12 maj 2021 Në ora: 14:34

Nuk është sekret që me kalimin e kohës, trupi ynë fillon të punojë "më keq". Disa aktivitete që ju kanë pëlqyer dikur bëhen tepër intensive dhe disa nga ushqimet tuaja të preferuara nuk tolerohen më nga metabolizmi. Për fat të mirë, ka mënyra për të ngadalësuar procesin e plakjes.

Një dietë e ekuilibruar është një nga gjërat më të mira që mund të shikoni për të zgjatur jetën tuaj dhe për të qëndruar sa më të shëndetshëm, sipas Healt dhe Human Research. Ka disa ushqime që janë të mira për të gjithë, pa marrë parasysh sa janë të vjetra, por ka edhe nga ato që kanë përfitime të veçanta për njerëzit mbi 50-vjeç.

1. Fasulet

Ndërsa i afroheni moshës së mesme, rreziku për probleme si diabeti tip 2 dhe kolesteroli i lartë rritet. Shtimi i fasuleve në dietën tuaj ditore është një mënyrë fantastike për të zvogëluar atë rrezik. Vetëm 3/4 filxhan fasule ose thjerrëza (nëse fasulet nuk janë ushqimi juaj i preferuar) në ditë ul kolesterolin tuaj me deri në 5%. Fasulet gjithashtu mund të përmirësojnë nivelet e sheqerit në gjak tek njerëzit që tashmë kanë diabet.

Gjithashtu, është e rëndësishme të mbani mend, nëse po blini fasule të konservuara, sigurohuni t'i lani ato para përgatitjes, pasi ushqimet e konservuara janë plot natrium.

2. Bollgur

Rreziku i sëmundjes së zemrës rritet në mënyrë dramatike pasi burrat të mbushin 45-vjeç dhe gratë 55-vjeç. Prandaj, sa më shumë ushqime që ulin kolesterolin mund të "shtyni" në dietën tuaj, aq më mirë. Bollguri është një ushqim i shkëlqyeshëm për shkak të një lloji të fibrave të tretshme të quajtur beta glukan. Këto fibra lidhen me kolesterolin dhe e bartin jashtë trupit tuaj në vend që të mbeten në arterie.

3. Molla

Mollët janë një ushqim dietik fantastik për shumë arsye. Ato ulin rrezikun e diabetit duke ndihmuar në rregullimin e niveleve të sheqerit në gjak. Ato përmbajnë mesatarisht 5 gramë fibra, të cilat mund të ulin kolesterolin. Ato gjithashtu përmbajnë një substancë të quajtur quercetin, e cila dihet se ul presionin e gjakut.

Ato janë gjithashtu një burim i besueshëm i vitaminës C, kaliumit dhe antioksiduesve. Sidoqoftë, është më mirë të hani ato shtëpiake, të cilat nuk spërkaten me përgatitje të ndryshme.

4. Arra

Studimet kanë treguar se ngrënia e një grusht më të vogël arrash çdo ditë zvogëlon rrezikun e sulmit në zemër dhe goditjes në tru me 28%.

5. Perime me gjethe jeshile

Kërkimet e fundit kanë zbuluar se njerëzit që hanë shumë perime jeshile me gjethe, të tilla si spinaqi ose lakra jeshile në aftësitë njohëse janë të barabartë me njerëzit 11 vjet më të rinj se ata, të cilët nuk i konsumojnë këto ushqime.

6. Manaferrat

Kjo larmi frutash është e pasur me disa kimikate fitokimike që mendohet se rrisin rrjedhjen e gjakut në tru ndërsa ulin inflamacionin. Rezultati është një rrezik më i ulët i zhvillimit të sëmundjes Alzheimer. Manaferrat janë gjithashtu të shkëlqyera për shkak të përmbajtjes së tyre të lartë të fibrave dhe një sërë vitaminash dhe mineralesh. Nëse nuk mund të merrni manaferra të freskëta gjatë gjithë vitit, të ngrirat mund të jenë po aq të mira.

7. Kos

Kosi (sidomos grek) mund të jetë një burim i shkëlqyeshëm i proteinave. Pesha e trupit ka tendencë të bjerë në vitet e mëvonshme, dhe studimet tregojnë se rritja e marrjes ditore të proteinave gjatë ditës mund të ngadalësojë atë proces.

Kosi si bonus përmban shumë kalcium, thelbësor për ruajtjen e densitetit të kockave ndërsa plakeni. Gratë mbi 50-vjeç dhe burrat mbi 70-vjeç duhet t'i kushtojnë vëmendje të veçantë marrjes së kalciumit.

8. Karota

Karotat janë një perime që mund të përfitojë çdo pjesë të trupit tuaj, veçanërisht sytë, gojën, lëkurën dhe zemrën tuaj. Karotat ulin presionin e gjakut dhe kolesterolin e keq, forcojnë sistemin imunitar, përmirësojnë tretjen dhe zvogëlojnë rrezikun e kancerit dhe sëmundjeve kardiovaskulare.

Karotat përmbajnë fibra, vitamina A, B8, C, E dhe K, minerale të tilla si hekuri, kaliumi, bakri dhe mangani, dhe disa lloje të antioksiuesve, duke përfshirë beta karoten.

9. Panxhari

Nëse hani panxhar rregullisht do të merrni shumë vitamina A dhe C, si dhe acid folik, fibra dhe minerale si kalcium, kalium, mangan dhe hekur. Ka shumë antioksidues që mund të zvogëlojnë rrezikun e kancerit.

10. Çokollatë e zezë

Konsumimi i 30 deri 60 gramë çokollatë të zezë në ditë mund të ulë në të vërtetë kolesterolin dhe presionin e gjakut, të përmirësojë mprehtësinë e trurit dhe të mbrojë lëkurën tuaj nga dëmtimi i diellit.

Është më mirë të zgjidhni çokollatë që përmban të paktën 70% kakao në mënyrë që të merrni sa më shumë substanca të dobishme dhe sa më pak sheqer.

11. Avokado

Avokado është një burim shumë i shijshëm i më shumë se 20 vitaminave dhe mineraleve të ndryshme, të tilla si kaliumi, bakri dhe vitaminat B, C, E dhe K. Konsumi i rregullt me avokado siguron marrjen e sasive të mjaftueshme të yndyrave të shëndetshme të pangopura dhe mirëmbajtjen e presionit optimal të gjakut.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat