Panxhari, perime plot fibra, minerale dhe vitamina

Ushqime

Panxhari, perime plot fibra, minerale dhe vitamina

Më: 11 tetor 2021 Në ora: 17:45
Foto ilustrim

Panxhari njihet për ngjyrën e mrekullueshme dhe shijen e tokës, dhe gjithashtu përmban një bollëk ushqyesish

Në edicionin 2019 të Rishikimeve Kritike të Shkencës dhe Ushqimit të Ushqimit, studiuesit përcaktuan se njerëzit duhet të përfshijnë më shumë panxhar në dietën e tyre për shkak të përballueshmërisë së tij dhe përfitimeve të shumta shëndetësore.

Është një ushqim mjaft i fuqishëm që përbëhet kryesisht nga uji, por përmban shumë fibra dhe lëndë ushqyese si kalcium, magnez, kalium dhe vitaminë A.

Një nga efektet që do të përjetoni kur filloni të hani më shumë panxhar është vetitë antioksiduese dhe antinflamatore që vijnë nga pigmenti i kuq i errët, i njohur si betalain.

Enciklopedia e Ushqimit dhe Shëndetit thotë se ju mund të merrni betalain vetëm nga panxhari ose disa ekstrakte betalain. Gjithashtu gjendet në disa bimë dhe gjethe të tjera, por ato nuk janë të ngrënshme për njerëzit.

Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat