Këto dy ushqime tradicionale ndikojnë negativisht në zhvillimin e trurit - Bota Sot
Këto dy ushqime tradicionale ndikojnë negativisht në zhvillimin e trurit

Ushqime

Këto dy ushqime tradicionale ndikojnë negativisht në zhvillimin e trurit

Më: 2 nëntor 2018 Në ora: 23:51
Ilustrim

Psikologja nga Turqia, Nejla Avc?, ka pohuar se pogaçja dhe byreku ndikojnë negativisht në zhvillimin e trurit.

Avc? ka marrë pjesë në seminarin “Mungesë vëmendjeje-çrregullim hiperaktiviteti” i organizuar nga Komuna Ba?c?lar e Stambollit.

Sipas deklaratës së komunës, Avc? në fjalimin e saj në seminar ka theksuar se mbi 50 për qind të popullatës shumica prej të cilëve fëmijë ka çrregullime të hiperaktivitetit, ndërsa i paralajmëroi prindërit.

Psikologia theksoi se ushqimet me sheqer të tepërt dhe karbohidrate janë duke e ndikuar negativisht zhvillimin e trurit.

“Çdo lloj i ushqimit si pogaçja dhe byreku ndikon në masë të madhe në çrregullimin e hiperaktivitetit dhe mungesës së vëmendjes.

Ndërsa sheqeri me energjinë e tepërt që e jep, në mënyrë negative e ndikon trurin”, është shprehur ajo, transmeton Anadolu Agency (AA).

Avc? duke theksuar se mungesa e vëmendjes nuk është diçka psikike por vjen nga lindja, tha se shumica e fëmijëve kanë çrregullime të hiperaktivitetit.

 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...