Video - Bota Sot
E enjte, 21 mars 2019
  • Gjergji: Nënë Tereza njohu vet Krishtin

    “Sa njerëz kanë nevojë për Zotin kanë nevojë për dashuri, kanë nevojë për jetë, kanë nevojë për falje për pajtim për vlera dhe virtyte të mirëfillta të cilat pa Zotin s’mund ti realizojnë megjithatë jetën dhe zemrën e kanë të mbyllur. Por sa ne jemi të gatshëm ta njoftim, ta duam dhe ta shërbejmë, siç bëri ‘Shën Nëna jonë Terezë; e cila si qenie njerëzore njofti jo vetëm njeriun, jo vetëm nënën, motrën e vëllanë, por edhe më tepër, e njofti vet Jezu Krishtin”, tha Gjergji.

    Kryeipeshkvi tha se Zoti vazhdimisht komunikon me njeriun, ndërsa sipas tij komunikimi  është dashuria, fjala e parë me të cilën Zoti krijoi qiellin me tokën dhe si kryevepër krijoi  njeriun Adamin dhe Evën dhe pasardhësit e tyre ishte shprehje e dashurive.

    Gjergji duke bërë thirrje që Krishtlindja të rikuperojë vlerat dhe virtytet njerëzore, paqen e solidaritetin në mes njerëzve, tha se çdo ditë e më shumë kemi më pak falënderime  e dashuri mes tyre.

Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera