Mbi 19,000 studentë në Universitetin e Gjenevës (s)marrin vaksinat para fillimit të ligjëratave/ Studentët shqiptarë: Ne do të bëjmë...

Zvicra

Mbi 19,000 studentë në Universitetin e Gjenevës (s)marrin vaksinat para fillimit të ligjëratave/ Studentët shqiptarë: Ne do të bëjmë...

Më: 21 shtator 2021 Në ora: 10:59
Foto ilustrim

Mijëra akademikë të hënën u shfaqen ne hollin e Universiteti te Gjenevës (UNI MAL) për t’ju nenshtruar një sesti, kontrolli dhe vaksinimit Anti-Covid. 

Nga 19 mijë studentë të këtij univeriteti u testuan 1200 studentë të cilët duhej të paraqesnin një certifikatë Covid ose rezultat negativ të testit për të marrë pjesë në ligjërata, njofton gazeta zvcerane në shqip Le Canton27.ch

Më shumë se 5000 kontrollë

Për të siguruar kthimin sa më të mirë në shkollë, katër qendra të vetë-testimit të pështymës (rezultate në 6 deri në 8 orë), të vlefshme për 72 orë, u ngritën në hyrje të ndërtesave dhe u bë një test i shpejtë i antigjenit (un test antigénique rapide) i vlefshëm për 48 orë ofruar gjithashtu për Uni Mail, jashtëzakonisht në fillim të vitit të ri shkollor, atyre që nuk kishin kohë të organizoheshin.

Sikur studnetët tjerë edhe studentët shqiptarë në Ubioversitetin e Gjenvës, numri i të cilëve sillet mbi 200 sish, janë në diemë rreth (ms) vaskinimit.

Një grup studnetesh shqiptare gazetës zvicerane në shqip Le Canton27.ch i kane thënë  “ne do të rrespektojme masat, fundja ne do të bëjmë atë cka të bëjnë të tjerët..

Gjatë kësaj jave të parë të klasave, njësia e lëvizshme e vaksinimit e Kantonit lëviz nga ndërtesa në ndërtesë.

Ajo ishte të hënën në Uni Mail: “Po shkon mirë, është mirë”, raporton një infermiere. Ka njerëz që kanë frikë, është normale, ne përpiqemi t’i sigurojmë ata “. David, në Ekonomi, vendosi të merrte hapin “pasi mësova se certifikata ishte e detyrueshme për kurse, nuk kisha zgjidhje”.

Nga doza e dytë, “Unë do të më duhet të marr klasa në internet, por është bërë zakon, kanë kaluar gati dy vjet që nga ajo kohë.” Ashtu si ai, 220 studentë u vaksinuan gjatë ditës së parë të shkollës: “Ne shohim që kjo korrespondon me një kërkesë,” tha Laurent Paoliello, zëdhënës i Departamentit të Shëndetësisë.

Për sa i përket certifikatës Covid, më shumë se 5,000 njerëz u kontrolluan rastësisht të hënën në hyrje të audiencës nga agjentët e sigurisë të ndihmuar nga “Covid Angels”, ose studentë.

Pjesa dërrmuese kishte certifikata të vlefshme,” tha Alma Mater. Të paktët që nuk ishin në gjendje të ridrejtoheshin në objektin që ofronte teste të shpejta antigjenike dhe ishin në gjendje të ndiqnin mësimet. Më pak se një duzinë rastesh nuk gjetën zgjidhje, studentët e prekur u ftuan të merrnin kurse online. “

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat