SHH “Lugina e Preshevës“ në Zvicër, ndau ndihma 45 familjeve për Fitër Bajram - Bota Sot
SHH “Lugina e Preshevës“ në Zvicër, ndau ndihma 45 familjeve për Fitër Bajram

Zvicra

SHH “Lugina e Preshevës“ në Zvicër, ndau ndihma 45 familjeve për Fitër Bajram

Nga: Dashnim HEBIBI Më: 15 qershor 2018 Në ora: 09:14
Foto ilustrim

Me ketë rast, kryetari Rashiti, ndjehet i kënaqur me ndihmën që kanë ndarë dhe shpreson, që edhe në të ardhmen, do ta ketë përkrahjen nga zemërbardhët, për ti ndihmuar ata që kanë nevojë edhe ate gjithmonë.

Ashtu edhe sikur herave të tjera edhe sivjet, SHH „Lugina e Preshevës“ me qendrën e saj në Gossau të St.Gallenit, me rastin e Fitër Bajramit, ndau ndihma në atdhe. Siç na njoftoi edhe vet kryetar i kësaj shoqate, z.Ferat Rashiti, ndihma sivjet për këtë festë pranuan 25 familje të veteranëve të UÇPMB-së dhe 20 familjeve skamnore. Ndihmat janë modeste, por mundësia ishte aq për sivjet, pra nga 50 franga zvicerane për çdo familje, na tha ndër të tjera, z.Rashiti.

Z.Rashiti ishte i shoqëruar me veprimtarin z.Fazli Musliu, njëherit kryetar nderi i kësaj shoqate, falënderuan të gjithë anëtarët, afaristët dhe të gjithë ata që kanë ndihmuar në shoqatën tonë, që përmes atyreve ndihmave, po kemi mundësi ti ndihmojmë atyreve që kanë nevojë. Ata ndër të tjera thanë, e dijmë shumë mirë, se ka pasur nevoj edhe më shumë ti ndajmë ndihma, por mundësit ishin aq, por ne nuk i harrojmë edhe në të ardhmen këtë pjesë të shoqërisë sonë. Mërgimtarët tanë, ishin dhe do të jenë gjithmonë afër atdheut në çdo formë, prandaj, lusim peredinë, që ti shpërblej me gjitha të mirat ata dhe familjet e tyre.

Me ketë rast, kryetari Rashiti, ndjehet i kënaqur me ndihmën që kanë ndarë dhe shpreson, që edhe në të ardhmen, do ta ketë përkrahjen nga zemërbardhët, për ti ndihmuar ata që kanë nevojë edhe ate gjithmonë. Me këtë rast, të gjithë vëllezërve muslimanë shqiptarë, kudo që gjenden ata, në emër të kryesisë dhe anëtarëve të shoqatës, i uron festën e Fitër Bajramit, duke i dëshiruar gjitha të mirat dhe të gjithë ata që kanë pasur mundësi të agjërojnë, zoti ua pranoftë agjërimin dhe lutjet e tyre. Ai theksoi, se shoqata jonë, ishte dhe do të mbetet pa asnjë interes personal, por interesi i kësaj shoqate, ashtu siç ishte dhe do të jetë, ti ndihmojmë atyreve që kanë nevoj, pa i harruar ata që kontribuan shumë për atdheun tonë. Ishim e do të jemi të hapur dhe gjithçka publike. Falënderojnë edhe mediat, që i kanë dhënë përkrahje në vazhdimësi.

Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera