Zgjedhjet në Algjeri mund të shtyhen, derisa protestat vazhdojnë - Bota Sot
Zgjedhjet në Algjeri mund të shtyhen, derisa protestat vazhdojnë

Afrika

Zgjedhjet në Algjeri mund të shtyhen, derisa protestat vazhdojnë

Më: 17 maj 2019 Në ora: 15:05
Foto

Zgjedhjet e afërt presidenciale të Algjerisë duket se do të shtyhen, tha një burim të premten, ndërsa protestuesit u kthyen në rrugë të premten e 13-të të njëpasnjëshme për të kërkuar heqjen e elitës sunduese të kombit, shkruan Reuters.

Pas dy dekadash në pushtet, Presidenti Abdelaziz Bouteflika u largua muajin e kaluar nën presionin e protestuesve dhe ushtrisë, por demonstratat kanë vazhduar të kërkojnë reforma politike dhe heqjen e të gjithë zyrtarëve që i përkasin gardës së vjetër.

Ndërsa zgjedhjet presidenciale është planifikuar të mbahen më 4 korrik.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...