Shpëton 50 migrantë afrikanë në det jashtë Libisë - Bota Sot
Shpëton 50 migrantë afrikanë në det jashtë Libisë

Afrika

Shpëton 50 migrantë afrikanë në det jashtë Libisë

Më: 8 shtator 2019 Në ora: 20:46
Foto

Grupet humanitare SOS Mediterranee dhe Doktorët pa Kufij shpëtuan 50 migrantë të dielën nga një zhytje gome në brigjet e Libisë dhe i sollën ata në anije të bamirësisë së tyre, Ocean Viking, shkruan AP.

Një gazetar i AP në bordin e Oqeanit Viking me flamur Norvegjez dëshmoi shpëtimin e një gruaje shtatzënë, 12 të mitur dhe 37 burra, të gjithë nga Afrika nën-Sahariane. Ngjarja ndodhi rreth 14 milje detare nga Libia.

Autoritetet libiane, përgjegjëse për kërkimin dhe shpëtimin në atë zonë të Mesdheut, nuk u përgjigjen përpjekjeve të shumëfishta të kontaktit nga Ocean Viking. Autoritetet në Romë dhe Maltë, kur u kontaktuan, iu referuan Vikingëve të Oqeanit homologëve të tyre libianë. Një anije peshkimi, e parë afër varkës së gomës, nuk iu përgjigj kontaktit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat