Protestuesit mjekësorë të Tunizisë protestojnë pas vdekjes së mjekut

Afrika

Protestuesit mjekësorë të Tunizisë protestojnë pas vdekjes së mjekut

Më: 8 dhjetor 2020 Në ora: 15:05
Foto

Mijëra mjekë grevistë dhe personel spitalor në Tunizi zhvilluan një protestë të zemëruar të martën mbi infrastrukturën e shëndetit publik të vendit, pas vdekjes së një mjeku të ri në një aksident ngritës, raporton France24.

Badreddine Aloui, 27 vjeç, vdiq javën e kaluar pasi ra në një bosht ashensori kur dyert u hapën pa ngritur në vend - pavarësisht se defekti ishte raportuar disa vjet më parë.

Vdekja e tij shkaktoi thirrje që ministri i shëndetësisë të japë dorëheqjen duke ripërtërirë kështu edhe zemërimin për dështimet e sistemit të kujdesit shëndetësor të Tunizisë, të neglizhuar prej kohësh, duke u mbështjellë nën tendosjen e pandemisë së virusit koronavirus.

Protestuesit, shumë prej tyre të veshur me pallto të bardha, u mblodhën jashtë ministrisë së shëndetësisë në Tunis dhe lëshuan parulla të zemëruara kundër klasës politike të vendit.

"Vrasësit e fëmijëve tanë! Hajdutët e vendit tonë!" bërtisnin ata. "Grevë! Grevë! Asnjë krim i pandëshkuar!"

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat