Pesë të vrarë në dhunën zgjedhore në Gana

Afrika

Pesë të vrarë në dhunën zgjedhore në Gana

Më: 9 dhjetor 2020 Në ora: 20:01
Foto

Pesë persona janë vrarë në dhunën zgjedhore në Gana ndërsa tensionet ziejnë gjatë një gare shumë të kontestuar që të dy palët thonë se janë në rrugën e duhur për të fituar.

Shërbimi i Policisë ganeze tha se regjistroi më shumë se 60 incidente në votimin e së hënës, në të cilin presidenti, Nana Akufo-Addo kandidoi për rizgjedhje kundër rivalit të tij kryesor, ish-presidentit, John Mahama dhe 10 kandidatëve të tjerë, raporton aljazeera.

“Njëzet e një nga incidentet janë raste të vërteta të dhunës elektorale, gjashtë prej të cilave përfshijnë të shtëna me armë që rezultojnë në vdekjen e pesë”, tha ajo.

Vëzhguesit e pavarur këtë javë përgëzuan Ganën për kryerjen e sondazheve kryesisht paqësore, në përputhje me reputacionin e saj si një nga demokracitë më të qëndrueshme të Afrikës Perëndimore.

Ndryshe, rezultatet zyrtare nga komisioni zgjedhor priten më vonë të mërkurën. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat