Covid-19, si është situata në kontinentin e Afrikës

Afrika

Covid-19, si është situata në kontinentin e Afrikës

Më: 22 dhjetor 2020 Në ora: 08:21
Foto ilustrim

Numri i të infektuarve me koronavirusin e ri (COVID-19) në kontinentin e Afrikës ka shkuar në mbi 2 milionë e 540 mijë.

Gjithsej 2.540.280 persona deri më tani kanë rezultuar pozitivë me virusin në mbarë kontinentin, pasi në 24 orët e fundit janë infektuar edhe 16.599 persona, sipas faqes së internetit “Worldometer”, e cila përpilon të dhënat mbi pandeminë.

Ndërkaq, numri i të vdekurve si pasojë e pandemisë ka arritur në 59.624, me një rritje prej 429 viktimash në 24 orët e fundit. Shifra më e lartë e viktimave është regjistruar në Afrikën e Jugut me 24.907 të vdekur, pasuar nga Egjipti me 7.130 dhe Maroku me 7.000.

Në Sejshelle dhe Eritre nuk është raportuar asnjë vdekje.

Për sa i përket numrit të të infektuarve, ai ka arritur në 930.711 në Afrikën e Jugut, ndërsa pas saj radhiten Maroku me 418.002 raste dhe Egjipti me 126.273. Deri më tani, 2.126.462 persona të infektuar janë shëruar.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat