Sulm terrorist në Kongo, humbin jetën 50 persona

Afrika

Sulm terrorist në Kongo, humbin jetën 50 persona

Më: 31 maj 2021 Në ora: 15:59
Foto ilustrim

Të paktën 50 njerëz u vranë të dielën mbrëma, si pasojë e dy sulmeve më Kongo.

Sipas mediave të huaja, zyrtarët dyshojnë se autorë të sulmeve ka qenë një grup terrorist të lidhur me shtetin islamik.

Mësohet 28 njerëz u vranë në Boga dhe 22 në Xabi, dy fshatra rreth 10 kilometra larg njëri-tjetrit.

Një udhëheqës lokal fajësoi sulmet ndaj ADF (Forcat Aleate Demokratike), një grup islamik Ugandan i akuzuar për një seri masakrash gjatë 18 muajve të fundit.

Dy zyrtarë lokalë në Boga thanë se terroristët kishin sulmuar një kamp refugjatësh.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat