28 persona të arrestuar në protesta në Afrikë të Jugut

Afrika

28 persona të arrestuar në protesta në Afrikë të Jugut

Më: 10 korrik 2021 Në ora: 22:59
Foto

Policia e Afrikës së Jugut tha të shtunën se 28 persona janë arrestuar dhe një nga autostradat më të mëdha të vendit mbeti e mbyllur si rezultat i protestave të dhunshme në vend.

Protestat shpërthyen këtë javë në pjesë të KwaZulu-Natal (KZN), pasi ish-udhëheqësi i Afrikës së Jugut, Jacob Zuma, u dorëzua në polici për të vuajtur një burg 15-mujor.

Zëdhënësi i policisë së KZN-së, Jay Naicker, tha se 28 arrestimet kishin ndodhur që nga e premtja me akuza duke përfshirë dhunë publike, vjedhje, dëmtim të dëmshëm të pronës dhe shkelje të rregullave të mbylljes COVID-19.

Ai tha që protestuesit kishin vendosur disa kamionë pranë lumit Mooi, një qytet në autostradën N3 që të çon nga Durban në Johannesburg dhe dyqanet ishin plaçkitur në lumin Mooi, shkruan The Guardian.

Zumas iu shqiptua dënimi me burg për sfidimin e një urdhri nga gjykata kushtetuese për të dhënë prova në një hetim që heton korrupsionin e nivelit të lartë gjatë nëntë viteve në pushtet. Ai mohon që ka pasur korrupsion të përhapur nën udhëheqjen e tij, por ka refuzuar të bashkëpunojë me hetimin që u krijua javët e tij të fundit në zyrë.

Kryeministri i KZN-së, Sihle Zikalala, tha në një mesazh me video se qeveria provinciale e kuptoi “zemërimin ekstrem” të atyre që protestuan. “Ne e gjejmë veten në një situatë… të paprecedentë ku kemi të bëjmë me arrestimin e ish-presidentit,” tha ai.

“Për fat të keq dhuna dhe shkatërrimi shpesh sulmojnë dhe prekin edhe njerëzit që nuk janë të përfshirë”, shtoi më tutje ai.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat