Zgjedhjet në Mali mund të shtyhen, thotë kryeministri

Afrika

Zgjedhjet në Mali mund të shtyhen, thotë kryeministri

Më: 27 shtator 2021 Në ora: 00:40
Foto ilustrim

Zgjedhjet presidenciale dhe legjislative të planifikuara për fillim të vitit të ardhshëm në Mali mund të shtyhen me muaj, tha kryeministri për AFP të dielën, duke theksuar nevojën për t'u siguruar që ato janë të besueshme para se të vazhdoni, raporton France24.

"Gjëja kryesore për ne është më pak t'i mbajmë ato më 27 shkurt sesa të mbajmë zgjedhje që nuk do të kontestohen," tha Choguel Kokalla Maiga në një intervistë në Nju Jork në periferi të Asamblesë së Përgjithshme të OKB -së.

Ai sugjeroi që ato mund të shtyheshin me "dy javë, dy muaj, disa muaj", duke shtuar se një vendim do të merret në tetor pas një takimi të një forumi kombëtar.

"Në fund do të nxjerrim një axhendë më të detajuar," tha Maiga.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat