OKB zgjeron misionin për mbajtjen e paqes në Kongo edhe për një vit - Bota Sot
OKB zgjeron misionin për mbajtjen e paqes në Kongo edhe për një vit

Afrika

OKB zgjeron misionin për mbajtjen e paqes në Kongo edhe për një vit

Më: 28 mars 2018 Në ora: 08:55
Kongo

OKB zgjeron misionin për mbajtjen e paqes në Kongo edhe për një vit

Këshilli i Sigurimit të OKB-së ka votuar pro zgjerimit të misionit paqeruajtës në Kongo edhe për një vit.

Forca duroi sulmin më vdekjeprurës në një forcë paqeruajtëse të OKB-së në pothuajse 25 vjet, kur një sulm rebele në fund të vitit të kaluar vrau 15 trupa

Kongo ka dekada dekada që përballet me sulme nga grupe të armatosura që provojnë ta kontrollojnë rin dhe burimet e tjera natyrore.

OKB-ja ka shpenzuar rreth 1.1 miliardë dollar për ruajtjen e paqes ku ka dërguar rreth 16,000 trupa dhe 1,300 policë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera