Rreth 100 migrantë ikën nga kampi i trafikimit në Libi - Bota Sot
Rreth 100 migrantë ikën nga kampi i trafikimit në Libi

Afrika

Rreth 100 migrantë ikën nga kampi i trafikimit në Libi

Më: 26 maj 2018 Në ora: 17:43
Ilustrim

Më shumë se 100 migrantë afrikanë kanë ikur nga një kamp i Libisë, ku po mbaheshin peng dhe po torturoheshin, raportuan mediat ndërkombëtare.

Migrantët nga Etiopia, Somalia, ikën në një xhami të qytetit ku u morrën nga banorët dhe autoritetet lokale.

Spitali rajonal në Bani Walid tha se 20 nga viktimat po trajtohen për plagë dhe torturë.

Sipas Mjekëve pa Kufij, 15 migrantë u vranë dhe 25 u plagosën gjatë ikjes. Disa nga viktimat, njoftuan se ishin mbajtur peng për më shumë se 3 vjet. Mjekët deklaruan se pengjet që janë në spital kanë marrë plagë të mëdha me armë zjarri.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera