Daçiq: Mbrëmë patëm mbledhjen më të suksesshme në KS të OKB-së - Bota Sot
Daçiq: Mbrëmë patëm mbledhjen më të suksesshme në KS të OKB-së

Aktuale

Daçiq: Mbrëmë patëm mbledhjen më të suksesshme në KS të OKB-së

Nga: K.M Më: 8 shkurt 2019 Në ora: 13:04
Ministri i jashtem serb

Zëvendës Kryeministri dhe Ministri i Jashtëm serb Ivica Dacic, tha se seanca e djeshme a Këshillit të Sigurimit të OKB-së, dedikuar Kosovës ishte një nga më pozitivet deri tani për Serbinë, pasi të gjithë anëtarët e Këshillit dënuan njëzëri tarifën prej 100 për qind nga Prishtina, e imponuar për mallrat që vijnë nga Serbia dhe Bosnja e Hercegovina, transmeton BotaSot.

Siç është raportuar nga Ministria e Punëve të Jashtme, ai tha se ai është duke punuar në atë drejtim që këto fjalë të mos dëgjohen vetëm nga përfaqësuesit e Rusisë, Kina, Indonezia, Equatorial Guinea dhe Afrika e Jugut, vendet që nuk e kanë njohur Kosovën , por edhe nga shtetet e tjera, si, për shembull, Shtetet e Bashkuara, të cilat janë shprehur  edhe për heqjen e menjëhershme të taksave, të Gjermanisë, i cili tha se kjo është absolutisht në kundërshtim me vlerat evropiane, ndërsa dënuan këtë akt e dënuar edhe Belgjika, Polonia dhe Bregu i Fildishtë, ka thënë ministri i jashtëm serb Ivica Daçiq.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat