Prokuroria Speciale sqaron për deklaratat e Trajkoviqit për rastin Ivanoviq - Bota Sot
Prokuroria Speciale sqaron për deklaratat e Trajkoviqit për rastin Ivanoviq

Aktuale

Prokuroria Speciale sqaron për deklaratat e Trajkoviqit për rastin Ivanoviq

Më: 24 prill 2019 Në ora: 15:45
Rada Trajkoviç

Prokuroria Speciale e Republikës së Kosovës, njofton opinionin publik se shkrimet dhe pohimet e presidentit të Republikës së Serbisë, Aleksandër Vuçiq, kohë më parë e kishin akuzuar, Rada Trajkoviqin, se dëshmia e saj në Kosovë, për vrasjen e Oliver Ivanoviqit, që nga 23 nëntori 2018, i ka lënë dy serbë në paraburgim.

Po ashtu, edhe i ashtuquajturi shef i Zyrës për Kosovë, Marko Gjuriq, ka publikuar një dokument kinse është origjinal dhe autentik, gjë që nuk është e vërtetë, ku tregon se çfarë ka thënë në hetime Rada Trajkoviq.

Me qëllim të informimit sa më të drejtë, të saktë të opinionit ju njoftojmë se Rada Trjakoviq, është intervistuar nga Prokuroria Speciale e Republikës së Kosovës, si dëshmitare për rastin e vrasjes së Oliver Ivanoviqit, me c’rast janë intervistuar një numër i konsiderueshëm i dëshmitarëve të tjerë, por në asnjë mënyrë dëshmia e Rada Trajkoviqit, nuk ka qenë vendimtare për arrestimin dhe paraburgosjen e dy të pandehurve siç i kanë thënë politikanët e Serbisë.

Prokuroria Speciale e Republikës së Kosovës, është e përkushtuar për zbardhjen në tërësi të rastit të vrasjes së Oliver Ivanoviqit, si dhe, në asnjë mënyrë nuk ndikohet nga politikanët në Serbi apo kudo tjetër që flasin në emër të rastit Ivanoviq.

Andaj, apelojmë që të gjithë politikanët të përmbahen nga deklaratat të cilat mund të ndikojnë në rrjedhën normale të procedurës, apo edhe në rrezikimin e dëshmitarëve.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...