Vjosa Osmani, i jep leksion Serbisë - Bota Sot
Vjosa Osmani, i jep leksion Serbisë

Aktuale

Vjosa Osmani, i jep leksion Serbisë

Nga: V.R Më: 22 korrik 2019 Në ora: 16:16
Vjosa Osmani

Deputetja e Kuvendit të Kosovës nga radhët e LDK-së, Vjosa Osmani, ka dhënë një detaj interesant nga deklarata e Gjyqtarit Trinidade në 9 vjetorin e vendimit të GJND-së për shpalljen e pavarësisë së Kosovës, shkruan “Bota sot”.

Detaj ky që sipas Osmanit është leksion për Serbinë edhe për të gjithë ata që kryejnë krime kundër popullatës civile.

Postimi plotë i saj:

Sot, në 9 vjetorin e Mendimit të GJND-së për shpalljen e pavarësisë së Kosovës, po e risjell një citim nga Gjyqtari Trinidade, që është leksion jo vetëm për shtetet që kryejnë krime kundër popullatës civile, siç ishte Serbia, por edhe për të gjithë ata që edhe në shek.21 shërbehen me logjikën mesjetare të ndarjeve e copëtimeve territoriale.

 

" asnjë shtet nuk mund të kërkojë integritetin territorial me qëllim që të kryejë mizoritë, as t ' i bëjë ato në supozimin e sovranitetit të shtetit, as të kryejë mizoritë dhe pastaj të mbështeten në një pretendim të integritetit territorial pavarësisht nga ndjenjat dhe ineluctable hatërmbetje të popullit viktimizuar. Ajo që ka ndodhur në kosovë është se viktimizuar "njerëzit" ka kërkuar pavarësi, në reagim kundër terrorit sistematik dhe të gjatë dhe shtypje, të kryera në shkelje flagrante të parimit themelor të barazisë dhe jo-diskriminimit. Mësimi bazë është i qartë: asnjë shtet nuk mund të përdorë territorin për të shkatërruar popullsinë. Shteti është krijuar dhe ekziston për qeniet njerëzore, dhe jo anasjelltas." (gjykatësi trinidade nga brazili, opinioni i veçantë mbi opinionin e icj mbi kosovën).

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat