Hoxhaj: Serbia e dhunoi Konventën e Gjenevës me gjenocidin në Kosovë - Bota Sot
Hoxhaj: Serbia e dhunoi Konventën e Gjenevës me gjenocidin në Kosovë

Aktuale

Hoxhaj: Serbia e dhunoi Konventën e Gjenevës me gjenocidin në Kosovë

Më: 12 gusht 2019 Në ora: 15:00
Enver Hoxhaj

Zëvendëskryeministri dhe njëherësh nënkryetari i PDK-së, Enver Hoxhaj, ka kujtuar viktimat që Serbia i la nga lufta në Kosovë dhe gjenocidin e tyre.

Përmes rrjetit social Twitter, ai ka shkruar numrin e shqiptarëve të vrarë, të zhdukur dhe të zhvendosur nga vendet e Kosovës.

“Sot është 70-vjetori i Konventës së Gjenevës. Serbia e dhunoi atë me genocid në Kosovë. Rreth 90% e shqiptarëve etnikë u detyruan të largoheshin si refugjatë dhe persona të zhvendosur. 13.535 u vranë, në mesin e tyre 1230, përfshirë foshnjat dhe vogëlushët, ndërsa 1,657 janë ende të humbur”, ka shkruar Hoxhaj.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...