Alija: Publikimi i dokumenteve dhe inicimi i shkarkimit të Presidentit, premtime elektorale të Kurtit - Bota Sot
Alija: Publikimi i dokumenteve dhe inicimi i shkarkimit të Presidentit, premtime elektorale të Kurtit

Aktuale

Alija: Publikimi i dokumenteve dhe inicimi i shkarkimit të Presidentit, premtime elektorale të Kurtit

Më: 26 shkurt 2020 Në ora: 20:57
Rasim Alia

Njohësi i çështjeve politike, Rasim Alia, ka komentuar publikimin e marrëveshje nga kryeministri Albin Kurti ka bërë para opinionit publik.

Alia në “Dossier D”  ka thënë se publikimi i marrëveshjes që sot e bëri Albin Kurti ka qenë premtim elektoral.

“Unë nuk besoj se Qeveria Kurti do të ndalet me publikimin e kësaj marrëveshje. Do të ketë edhe letërkëmbime tjera që do të bëhen publike”.

Ai ka thënë se edhe inicimi i shkarkimit të Presidentit ishte premtim elektoral i zotit Kurti, përcjell Telegrafi.

Njohësi i çështjeve politike thotë se 40 deputetë të Kuvendit tash mund të iniciojnë një peticion për të shkarkuar Presidentin nga pozita e tij për shkelje të Kushtetutës.

“Gjykata Kushtetuese ka afat shtatë ditë për të vendosur nëse kryeministri i atëhershëm zoti Thaçi e ka shkelur apo jo Kushtetutën”.

Alija thotë se anashkalimi i Kuvendit dhe Presidentes së asaj kohe, janë elemente që mund të konstatojnë se me atë marrëveshje mund të jetë shkelur Kushtetuta.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat