Dita Botërore e Monumenteve dhe Vendbanimeve historike

Aktuale

Dita Botërore e Monumenteve dhe Vendbanimeve historike

Më: 18 prill 2021 Në ora: 07:34
Ilustrim

Sot shënon data 18 prill 2021.

Në vitin 1982 u miratua vendimi që më 18 prill të çdo viti të shënohet Dita Ndërkombëtare e Monumenteve dhe Vendbanimeve Historike.

Kjo ditë shihet si mundësi për të gjithë komitetet kombëtare që të mbrojnë qëllimet e tyre të përbashkëta.

Një vit më vonë, Konferenca e Përgjithshme e UNESCO-s, u ka rekomanduar shteteve anëtare që të shqyrtojnë mundësinë e deklarimit të kësaj dite.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat