Masat amerikane kërkojnë ndalimin e cisternës iraniane të mbajtur në Gjibraltar

Amerika

Masat amerikane kërkojnë ndalimin e cisternës iraniane të mbajtur në Gjibraltar

Më: 15 gusht 2019 Në ora: 13:05
Foto

Shtetet e Bashkuara vendosën të enjten për të ndaluar lirimin e një cisterne iraniane të ndaluar në Gjibraltar për shkelje të sanksioneve ndërkombëtare mbi dërgesat e naftës, duke prishur përpjekjet e autoriteteve në Londër dhe territorin e huaj britanik për të shlyer tensionet me Teheranin, shkruan AP.

Qeveria e Gjibraltarit konfirmoi raportet e mëparshme në media se Departamenti i Drejtësisë së ShBA kishte kërkuar zgjatjen e paraburgimit të naftëtarit Grace 1, duke bërë që Gjykata e Lartë në territor të shtyjë një vendim të planifikuar nëse do të lëshonte anijen më vonë gjatë ditës.

"Departamenti i Drejtësisë i ShBA ka aplikuar për kapjen e Grace 1 për një numër akuzash, të cilat tani janë duke u shqyrtuar," tha qeveria e Gjibraltarit në një deklaratë, duke shtuar se çështja do të rishikohej nga gjykata në 4 p.m. Koha lokale.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat