Auditori vendos: Trump theu ligjin kur pezulloi ndihmën ushtarake për Ukrainën - Bota Sot
Auditori vendos: Trump theu ligjin kur pezulloi ndihmën ushtarake për Ukrainën

Amerika

Auditori vendos: Trump theu ligjin kur pezulloi ndihmën ushtarake për Ukrainën

Më: 16 janar 2020 Në ora: 18:03
Trump

Shtëpia e Bardhë "theu" ligjin amerikan kur pezulloi ndihmën ushtarake të destinuar për Ukrainën, vendosi një organ i pavarur i kontrolluar nga qeveria, duke prekur çështjet në qendër të procesit të tërheqjes së presidentit Donald Trump.

"Zyra e Përgjegjësisë së Qeverisë (Gao) njoftoi sot një vendim zyrtar," duke përfunduar se shërbimet buxhetore të Shtëpisë së Bardhë "shkelën ligjin duke mbajtur rreth 214 milion dollarë të ndara për Ministrinë e Mbrojtjes për ndihmë ushtarake për Ukrainën", tha Gao.

Më 18 dhjetor, Donald Trump u akuzua zyrtarisht për shpërdorim të pushtetit në Dhomën e Përfaqësuesve.

Ai është akuzuar për ngrirjen e ndihmës së rëndësishme ushtarake në Kiev me qëllim që homologu i tij ukrainas të hetojë rivalin e tij demokrat, Joe Biden, i cili ka shumë të ngjarë të konkurrojë me të në garën e Shtëpisë së Bardhë nëntorin e ardhshëm.

Gao lëshoi raportin përpara tërheqjes së Senatit të ShBA-së dhe është një goditje në përpjekjet e Shtëpisë së Bardhë për të justifikuar lëvizjen e vitit të kaluar nga presidenti Trump.

"Zbatimi besnik i ligjit nuk lejon presidentin të zëvendësojë ligjet e miratuara nga Kongresi me përparësitë e politikës së tij," deklaron Gao.

Trump ka mbajtur 391 milionë dollarë, një shumë e votuar nga Kongresi si ndihmë ushtarake për Ukrainën në luftën kundër rebelëve pro-rusë në lindjen e vendit. Pas kufizimit të përkohshëm, paratë u paguan më në fund në Ukrainë në Shtator, por skandali është përhapur.

Pasi aktakuza u konfirmua në Dhomën e Ulët të Kongresit, procesi i tërheqjes, vazhdon në Senat ku republikanët Trump kanë shumicën.

Anëtarët e Dhomës së Përfaqësuesve luajnë rolin e 'prokurorit', Shtëpia e Bardhë ka përfaqësues ligjorë, senatorët janë juristë, dhe kryetari i Gjykatës Supreme kryeson procesin.

Presidenti mund të hiqet nga detyra nëse dy të tretat e senatorëve nga 100 votojnë pro.    

Sidoqoftë, Senati pritet të lirojë Trump, pasi askush nga 53 senatorët republikanë nuk tha publikisht se ai ishte në favor të tërheqjes.

Prapëseprapë, tërheqja e votuar për muajin e kaluar nga Dhoma e Përfaqësuesve dhe gjyqi televiziv i Senatit mund të ishte i turpshëm për Trump, i cili po kandidon për një mandat të dytë në zgjedhjet e 3 nëntorit, me Joe Biden si kundërkandidatin e tij më të mundshëm demokratik.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat