Gjashtë në dhjetë amerikanë thonë se janë të kënaqur me udhëheqjen e Donald Trumpit - Bota Sot
Gjashtë në dhjetë amerikanë thonë se janë të kënaqur me udhëheqjen e Donald Trumpit

Amerika

Gjashtë në dhjetë amerikanë thonë se janë të kënaqur me udhëheqjen e Donald Trumpit

Më: 15 shkurt 2020 Në ora: 22:01
Donald Trump

Një sondazh në Gallup ka një lajm inkurajues për presidentin Donald Trump ndërsa nxehet beteja e tij për rizgjedhje.

Gjashtë në dhjetë amerikanë thonë se ata janë më mirë se sa ishin para tre vjetësh kur ai mori detyrën, dhe këtë ia kreditojnë Donad Trump.

Asnjë president tjetër në detyrë në tre dekadat e fundit nuk ka shijuar një për qindje kaq të lartë të njerëzve duke thënë se ndjehen më mirë për situatën e tyre. Në vitin 2012, kur presidenti Barack Obama ishte në Shtëpinë e Bardhë, 45% e amerikanëve thanë se ata ishin më mirë se sa ishin tre vjet më parë.

Në sondazhin e fundit, 61% thonë se janë më mirë, 36% thonë se nuk janë dhe 3% thonë se janë po thuajse të njëjtë.

Një shumicë e fortë e amerikanëve (62%) thonë se Trump duhet të marrë kredi për përmirësimin e ekonomisë. Tridhjeteshtatë për qind thonë se ai meriton një “kredi të madhe”, dhe 25% thonë se ai meriton një “shumë të drejtë”. Nëntëmbëdhjetë për qind thonë se ai nuk duhet të marrë shumë kredi, dhe 18% thonë se ai nuk meriton aspak.

Pesëdhjetenjë për qind thonë se Obama meriton të paktën një shumë të drejtë kredie për ekonominë, 25% thonë se ai nuk meriton shumë dhe 23% thonë se ai nuk duhet të marrë asnjë.

Njëzetenëntë për qind e amerikanëve thonë se ekonomia është çështja më e rëndësishme për ta kur votojnë për president, më shumë sesa ata që përmendin kujdesin shëndetësor (26%), emigracionin (14%), politikën e armëve (13%), arsimin (10% ) dhe terrorizmi (5%). 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat