Tashmë mbi 60 milionë qytetarë amerikanë kanë votuar në zgjedhjet presidenciale

Amerika

Tashmë mbi 60 milionë qytetarë amerikanë kanë votuar në zgjedhjet presidenciale

Më: 26 tetor 2020 Në ora: 17:27
Foto ilustrim

Votimi i hershëm dhe me postë për zgjedhjet presidenciale të 3 nëntorit në Shtetet e Bashkuara tashmë kanë tejkaluar nivelin e regjistruar katër vjet më parë, sipas një sondazhi të pavarur rezultatet e të cilit u publikuan të dielën.

Projekti Zgjedhor i SHBA-së, një institut i themeluar në Universitetin e Floridas, njoftoi nëntë ditë para zgjedhjeve se 60 milionë votues kishin votuar deri të hënën, raporton reuters.

Në fillim të vitit 2016, 57 milionë votues votuan herët, personalisht ose me postë, njoftoi faqja e internetit e Komisionit të Ndihmës Zgjedhore të SHBA.

Miliona amerikanë votuan më herët të shqetësuar për vazhdimin e pandemisë së coronavirusit ose të motivuar nga rivaliteti midis presidentit republikan, Donald Trump dhe ish nënpresidentit, demokratit Joe Biden.

Tani për tani, demokratët, të cilët kanë inkurajuar fuqimisht votimin e hershëm këtë vit, janë duke udhëhequr pjesëmarrjen, por nuk dihet ende nëse kjo do të ndikojë në rezultatin përfundimtar të zgjedhjeve.

Reuters shkruan se zyrtarët amerikanë të ngarkuar me kryerjen e zgjedhjeve po përballen me një numër sfidash këtë vit, duke pasur parasysh se mosbesimi i publikut në rezultatet e zgjedhjeve është rritur.

Agjencia kujton se zyrtarët më të lartë nga sektori i sigurisë amerikane paralajmëruan javën e kaluar se Rusia dhe Irani po pushtonin sistemin zgjedhor amerikan.

Sondazhi i fundit i Reuters dhe Ipsos tregon se në shkallë vendi, Joe Biden kryeson përpara Donald Trumpit me tetë për qind, 51:43 për qind.

Sondazhi përfshiu 2,649 të anketuar, përfshirë 1,039 mbështetës të Trump dhe 1,153 Biden. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat