Fëmijët shqiptar në Chicago - pjesmarrës në Kampin veror “USKANA 2019” - Bota Sot
Fëmijët shqiptar në Chicago - pjesmarrës në Kampin veror “USKANA 2019”

Amerika

Fëmijët shqiptar në Chicago - pjesmarrës në Kampin veror “USKANA 2019”

Nga: Beqir Sina – New York Më: 20 maj 2019 Në ora: 15:08
Pamje nga kampi

Nëpërmjet faqes së saj të Facebook, Shoqata “USKANA” nga Cikago – Illinoi, lajmëron se edhe sivjet Kampi veror për fëmijët shqiptar në Amerikë “USKANA” ka mundësuar që këta fëmijë e prindërit e tyre, të përjetojnë çaste të paharruara që do mbesin gjatë në kujtimet e tyre, shkruan kjo shoqatë me një aktivitet të pasur disa vjecar në komunitetin shqiptar në Amerikë.

“Bashkë dëshmuam se USKANA është më e madhe se secili nga ne, dhe ne jemi të rëndësishëm jo vetëm për ekzistencën e saj, por edhe për rritjen konstante të Shoqatës sonë” , shkruar zoti Luan Elezi Kryetar i Shoqata USKANA ne Chicago – Illinois dhe shton: “Shprehim faleminderimin tonë deri në përkulje për punën plot vullnet të mësuesve dhe aktivistëve të cilët mundësuan realizimin e programit tonë këtë vit” thotë ai.

Ndërkohë që kjo shoqatë ka falemnderuar edhe sponzorët saj dhe ata që ndihmuan në sigurimin e mjeteve të nevojshme për klasa kualitative.

Image

“Dhe, më e rëndësishmja: Falemnderit rinisë sonë të shkëlqyer, secili më i mirë se tjetri, secili më i dashur se tjetri dhe të gjithë ambiciozë që njëherit reflekton edhe model të mirë për të ndjekur nga më të rinjtë. Me shumë dashuri, Ju ftojmë në eventet e rradhës.”

Kjo shoqatë shprehet shumë optimiste se “Bashkë do bëjme akoma më shumë dhe këtë ia kemi borxh njëri-tjetrit. Ndershmërisht”, ka shkruar zoti Luan Elezi Kryetar i Shoqata USKANA ne Chicago – Illinois.

Image

Po ashtu ky komunitet ka edhe aplikacionin e saj për bursën studentore Uskana 2019, i cili thonë ata tani është aktiv! “Një ndër qëllimet tona kryesore është të përkrahim edukimin e rinisë sonë. Ne duam të ndihmojmë studentët meritorë duke mbuluar një pjesë të shpenzimeve të tyre në rrugën drejt diplomimit, duke ofruar dy bursa në shumë prej $2,000 për një student femër dhe një student mashkull.”

Po ashtu kjo shoqat nëpërmjet faqes së saj të Facebook, shkruan se :”Ju lutemi klikoni linkun tonë në Fb Shoqata Uskana, që të hapni aplikacionin dhe të mësoni më shumë për kushtet e aplikimit. Afati i kompletimit të aplikacionit dhe dorëzimit të dokumentave të nevojshme ka qenë deri 10 Mars, 2019!”

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...