Shoqata Atdhetare Dibra nga New Yorku, organizoi turneun sportiv "Dibra Triathlon

Amerika

Shoqata Atdhetare Dibra nga New Yorku, organizoi turneun sportiv "Dibra Triathlon

Nga: B.S Më: 19 korrik 2021 Në ora: 21:07
Foto

Në kuadër të ditëve të mërgimtarve Shoqata Atdhetare Dibra nga New Yorku, për çdo verë organizon me mërgimtarët dibran, një turne Basketbolli "StreetBoll", eskursione, koncerte dhe takime me qytetarët, si dhe ka hapur shkolla verore për fëmijët e emigrantve dibran që kthehen për pushime verore në Dibër. Kurse, gjatë sesionit veror - plazhit në liqenin e Dibrës, ata paguajn shpenzimet për "Baywatch" për disa nga rojet e liqentit.

Këto aktivitete zhvillohen kuader te kalendarit “ Vera ne Diber ”, që organizohet për çdo vjet(perveçse vitin të kaluar nga pandemia) me rastin e verimit të dibranve kthimin e tyre nga kurbeti në qytetin e Dibrës, - Maqedonia e Veriut.

Shoqata Atdhetare Dibra në bashkëpunim me Klubin Bjeshkatar Ciklist “Dibra”, njofton në faqen e saj në rrjetin social Facebook, se "Vera ne Diber 2021 ”per here te pare ne qytetin e Dibres, u realizua nje aktivitet shume i vecante sportiv, nje turne sportiv "Triathlon" i cili ne vete mban tre disciplina te ndryshme sportive (not, ciklizem dhe vrap) nen moton “Dibra Triathlon ‘21”. 

Ky aktivitet u ideua dhe u realizua nga Shoqata Atdhetare Dibra dhe Klubi Bjeshkatar Ciklist “Dibra”

Në njoftim thuhet se qellim kryesor i ketij aktiviteti ishte jo vetem te promovojme bukurite natyrore qe ofron qyteti por edhe per mundesine teknike qe ka per realizimin e ketij lloj eventi: " Treguam edhe njehere qytetarine dibrane dha dashurine qe kemi ndaj sportit e kete e deshmoi edhe vete pjesmarrja e dy vajzave dibrane , Krenare Karpuzi dhe Diellza Lleshi. Ne kete aktivitet morren pjese 7 ekipe me nga 3 pjesetare me nje total prej 21 sportistesh".

Fale vullnetareve te cilet ndihmuan ne kete aktivitet thuhet ne njoftim, arritëm qe te realizojme me shume sukses si dhe jemi te bindur qe tashme ky aktivitet do te behet nje event tradicional dhe me nje pjesmarrje edhe me te madhe.

Per vitin e ardhshem, shpresojme te gjejme perkahjen nga organet kompetente, perkatesisht nga policia rrugore per te mundesuar realizimin teknik per sigurimin te gares dhe garuesve.

Fituesit:

Vendi i pare,(Struga), me kohezgjatje prej 38min:38sec

 Urosh Trpovski

 Stefan Petreski

 Davor Poposki

Vendi i dyte, 45.47 sec

 Jon Batku

 Arianit Piperku

 Engjell Toçi

Vendi I trete, 55 minuta

 Tallm Kaja

 Sami Kaja

 Arti Qormemeti

Vendi i katert, 55.51 sec

 Diellza Lleshi

 Durim Opre

 Vullnet Lleshi

Vedi I peste , 58.37 sec

 Ideal Çutra

 Blerand Mullai

 Valmir Çiçe

Vendi i gjashte, 59.25 sec

 Ideal Karpuzi

 Arber Kuka

 Krenare Karpuzi

Vendi i shtate, 62.08

 Meti Sela

 Rigon Bahtijari

 Enis Sela

Falenderim per perkahje:

Spitali Diber per mbeshtetjen ne kete aktivitetit

Fabrika e ujit “MAYA”

Vullnetaret : Ermal Marke, Tiron Marke, Betim Lleshi, Ajet Rexha, Ramadan Sula, Zini Verlaku, Engjell Telqiu, Blend Troci, Maxi , Adhurim Kaja ( pershfrytezimin e anijes) si dhe Blerti Daci per zerimin.

Image
Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat