Historia si në përralla e shqiptarit, nga kamarier në sipërmarrës restorantesh në New York - Bota Sot
Historia si në përralla e shqiptarit, nga kamarier në sipërmarrës restorantesh në New York

Amerika

Historia si në përralla e shqiptarit, nga kamarier në sipërmarrës restorantesh në New York

Më: 26 dhjetor 2017 Në ora: 18:41
Alban Prelvukaj

Duket se legjenda për shqiptarët që e kanë nisur nga hici dhe kanë përfunduar në sipërmarrëstë mëdhenj nuk është një legjendë.

Për Alban Prelvukajn kanë shkruar “Nju Jork Times”, “Forbes”, e shumë media të rëndësishme ndërkombëtare. Restorantet e tij janë në top listën e Nju Jorkut.

Ai u nis nga Plava dhe Gucia,shkoi në Amerikë në moshën 17 vjeçare, 17 vite më parë dhe sot është bërë një sipërmarrës mjaft i zoti, një nga shqiptarët më të suksesshëm, që ka krijuar brendin e tij.

“Sot kam 4 restorante në Nju Jork dhe në Tokio hapa të pestin në korrik të këtij viti. Jam shqiptari i parë me restorant në Japoni. Është shumë i suksesshëm deri tani.

Nuk e kam pasur ëndërr Amerikën, por kur nisi lufta në Kosovë dhe gjendja ekonomike u vështirësua, vendosëm që të largoheshim”,

300 punëtorë i kam shqiptarë nga 550 në total.

Unë jam shumë i lidhur me komunitetin shqiptar, pasi dua që t’ia hap derën të rinjve, në mënyrë që të vazhdojnë jetën në Nju Jork.”

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat