Fotografitë më të mira të 2019-tës sipas National Geographic - Bota Sot
Fotografitë më të mira të 2019-tës sipas National Geographic

Art

Fotografitë më të mira të 2019-tës sipas National Geographic

Më: 15 qershor 2019 Në ora: 17:38
Foto

Një fshat i peshkimit me borë në Grenlandë, një shpend grabitqar në qiellin e Spanjës dhe një treshe aktorësh që përgatiten për një shfaqje të operës në Kinë, përbëjnë të gjithë fituesit e çmimeve në garën e ‘National Geographic’ të fotografisë së vitit 2019.

Gjykuar nga një panel ekspertësh fotografish dhe stafit të National Geographic, gara vjetore pranoi mijëra fotografi në tri kategori të ndryshme: Natyra, Qytetet dhe Njerëzit, shkruan CNN.

Weimin Chu u emërua fitues i Çmimit të Madh dhe mori vendin e parë në kategorinë e Qyteteve për imazhin e tij mahnitës “Winter Grönland”, i cili tregon fshatin shumëngjyrësh të peshkimit të Upernavik, në veriperëndim të Grenlandës, i mbuluar me borë.

Sa i përket kategorisë së Njerëzve, Huaifeng Li mori vendin e parë me një fotografi të bukur, të titulluar “Showtime”, e një grupi të aktorëve që po përgatiten për një shfaqje të operës

Image
Image
Image

 

në Licheng County në Provincën Shanxi të Kinës.Fotografja e pavarur thotë se kaloi gjithë ditën me interpretuesit për të shkrepur të duhurën.

Ndërkohë, Tamara Blazquez Haik mori vendin e parë në kategorinë e Natyrës për imazhin e saj, të quajtur “Tender Eyes”, që përshkruan një shpend grabitqar që rrethon qiellin në Monfragüe National Park në Spanjë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...