Sindikatat e Punës të VW-së janë të përcaktuara të bllokojnë vendimin për fabrikën e re në Turqi

Auto

Sindikatat e Punës të VW-së janë të përcaktuara të bllokojnë vendimin për fabrikën e re në Turqi

Më: 2 nëntor 2019 Në ora: 11:32
Volkswagen

Sindikatat e fuqishme të punës të Volkswagen janë të vendosur të bllokojnë planet e kompanisë për ndërtimin e fabrikës së tyre të re 1.4 miliardë dollarë në Turqi, derisa vendi të ndalojë ofensivën e saj në veri të Sirisë.

“Dua të them shumë qartë: përfaqësuesit e sindikates hedhin poshtë miratimin për sa kohë që Turqia përpiqet të arrijë qëllimet e saj politike me luftë dhe forcë,” tha shefi i këshillit global të punës dhe anëtar i bordit mbikëqyrës të VW, Bernd Osterloh për Bloomberg.

Në fillim të këtij muaji, Grupi VW vendosi të vërë në pritje vendimin përfundimtar për fabrikën turke, pas kritikave për operacionet ushtarake të vendit në Siri. Frank Witter, CFO i VW, u tha gazetarëve këtë javë se kompania është e shqetësuar për situatën politike dhe po monitoron zhvillimet.

Përveç kësaj, nuk ka presion të menjëhershëm në kohë për prodhuesin gjerman që të kërkojë alternativa apo kapaciteti të shtohet në fabrikat ekzistuese në Sllovaki dhe gjetkë, shtoi Witter.

Që kur lajmet dolën që VW po e shtyn projektin në Turqi, vende si Bullgaria, Rumania, Serbia dhe, së fundmi, Greqia kanë shprehur interesin e tyre për të synuar fabrikën e re 1.4 miliardë dollarë.

Fabrika e re e VW është planifikuar të prodhojë gjeneratën e ardhshme Passat dhe Skoda Superb, me një kapacitet vjetor prej 300,000 automjetesh. Plani fillestar ishte që objekti të funksionojë nga viti 2022.

Përfaqësuesit e punës kanë fuqi të madhe në vendimmarrjen në VW, duke zënë gjysmën e vendeve në bordin mbikëqyrës dhe kanë të drejta të gjera të mëdha. Bordi është planifikuar të takohet në 15 nëntor për rishikimin vjetor të planeve të shpenzimeve 5-vjeçare të kompanisë, përfshirë ndarjen e kapitalit për fabrikat e tij në të gjithë botën. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat