Elon Musk paralajmëron një risi nga Tesla - Bota Sot
Elon Musk paralajmëron një risi nga Tesla

Auto

Elon Musk paralajmëron një risi nga Tesla

Më: 28 dhjetor 2017 Në ora: 14:04
Tesla

Elon Musk, drejtori ekzekutiv i Tesla, ka njoftuar se kompania e tij revolucionare e automjeteve ka në plan të ndërtojë një kamion bartës pas lëshimit të modelit Y. ‘Njoftimi’ është bërë përmes llogarisë në Twitter të Musk, pasi një person kërkoi një kamion elektrik. Musk iu përgjigj kërkesës duke shpjeguar se “elementët kryesorë të dizajnit / inxhinierisë” kanë qenë në mendje për pothuajse pesë vjet dhe se po vdes për ta ndërtuar atë.

Modeli Y duket se bazohet në platformën Model 3; Modeli Y është vendosur të mbërrijë në 2019 kështu që ne mund të shohim kamionin në çdo kohë pas kësaj. Drejtori ekzekutiv zbuloi gjithashtu disa nga detajet e pick-up kamionit duke thënë se do të ishte “pak më i madh” sesa Ford F-150 për shkak të përfshirjes së një tipari inovativ.

Nëse Tesla aktualisht ndërton automjetin e ri është ende e panjohur tani; kompania raportoi një humbje tremujore masive në nëntor të 619 milion $ dhe konfirmoi se ishte me të vërtetë prapa orarit me urdhrat e makinës Model 3. Nëse kompania nuk ngadalësohet dhe konsolidohet në linjën e saj ekzistuese, Bloomberg parashikon që Tesla do të mbarojë nga rezervat e tanishme të parasë deri në gjysmën e dytë të vitit 2018.

Pick-up duhet të jetë mjaft popullor në SHBA, me kërkesën që u rrit në 12 muajt e fundit. Automjetet e reja, megjithatë, mund të mos kenë sukses në vendet jashtë SHBA ku kamionët pick-up nuk janë aq të popullarizuara.

Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera