Një shtëpiake si Coco Chanel!

Bota e Yjeve

Një shtëpiake si Coco Chanel!

Nga: D.B. Më: 27 nëntor 2020 Në ora: 17:04
Gabrielle Chanel

Skulptura hindu, një dhuratë ikonë e lashtë ortodokse nga Igor Stravinsky, një dorë e artë e gdhendur për të nga Alberto Giacometti dhe një kërcell gruri i pikturuar nga Salvador Dalí.

Apartamenti i Gabrielle Chanel në 31 Rue Cambon është një dhomë arti dhe mrekulli e stilit barok.

Të qenit Coco Chanel nënkuptonte një ideal estetik, e sigurisht ky rregull ndiqej edhe në përditshmërinë e saj, të cilën Chanel e shndërroi në një kryevepër. Çfarë vishte ikona e stilit francez në shtëpi?

Një palë pandofla të ngrohta?

Pizhama pambuku të rehatshme?

Apo një fustan praktik?

Absolutisht jo!

Imazhi i saj nuk mund t’ja lejonte kurrsesi vetes që të rehatohej, edhe brenda aprtamentit me veshje të rëndomta, dhe për habinë e askujt, Coco Chanel nuk i hiqte kurrë perlat nga qafa, kostumet elegante, pizhamet prej sateni, apo këpucët me taka, edhe kur në apartament ishte krejt e vetme.

Në figurën e Gabrielle Chanel, koncepti i rehatisë merte një kuptim krejt të ri dhe të papritur; rehatia nuk është sinonim me ndjesinë fizike, ndaj për të komoditeti nuk përkthehej aspak me një palë pizhame pambuku të rehatshme.

Image
Image
Image

 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat