Të famshmit dhe tragjeditë në jetën e tyre

Bota e Yjeve

Të famshmit dhe tragjeditë në jetën e tyre

Nga: D.B. Më: 11 janar 2021 Në ora: 18:55
Foto Ilustrim

Disa njerëz kanë zili të famshmit, famën e tyre, paratë dhe bukurinë. Por nëse këta njerëz do të zbulonin se çfarë duhej të kalonin para se të bëheshin të famshëm, ata nuk do t’u kishin zili më.

Bright Side lexoi biografitë e të famshmëve dhe zbuloi se jeta e disa prej tyre janë në të vërtetë  është skenar gati për një film dramatik.

Charlize Theron

Charlize Theron është një nga aktoret më të famshme dhe më të bukura në Hollywood e cila gjithashtu ka një çmim Oscar, një Globe të Artë dhe çmime të tjera. Por duke e parë vetëm atë, kurrë nuk do ta merrnit me mend se çfarë duhej të kalonte kur ishte e re.

Por, babai i saj ishte një alkoolist dhe shpesh rrihte nënën e saj. Dhe kur ylli i filmit të ardhshëm ishte 15 vjeç, gjatë një prej luftimeve të tyre, babai i saj filloi të gjuante armën në ajër, duke kërcënuar gruan e tij dhe Charlize vetë. Durimi i nënës së saj kishte marrë fund, kështu që ajo mori armën e saj dhe qëlloi burrin e saj. Ajo që ajo bëri konsiderohej si vetëmbrojtje dhe nuk kishte akuza kundër saj.

Në moshën 15 vjeç, Theron fitoi gjithashtu një konkurs modelimi e cila i siguroi një kontratë një-vjeçare me një agjenci modelimi dhe udhëtoi nëpër Evropë. Më vonë, ajo hyri në një kolegj koreografik sepse donte të bëhej balerinë.

Por në moshën 19 vjeç, një dëmtim i gjurit i dha fund karrierës së saj. Pas kësaj, ajo shkoi në Los Angeles, ku nuk njihte askënd, ajo jetoi në një hotel të lirë për disa muaj, dhe ajo pothuajse ishte gjithnjë e uritur sepse nuk kishte para.

Pastaj, në 1995, Theron shkoi në bankë për të marrë 500 dollarë, që nëna e saj i dërgoi. Kur bankieri nuk pranoi, Theron filloi një skandal kaq të madh sa që ajo mund të kishte fituar një Oskar në atë moment.

Por çmimi i saj ishte tashmë në rrugën e duhur dhe producenti John Crosby e vuri re atë. Ai ishte në gjendje të njohë talentin e saj, e ndihmoi të hynte në shkollën e aktrimit dhe 3 vjet më vonë, ajo luajti në filmin që e bëri atë me famë botërore (Avokatja e Djallit me Keanu Reeves dhe Al Pacino).

Jim Carrey

Sot, ky aktor kanadez-amerikan është një nga komedianët më të paguar në SH.B.A. Por rinia e Jim nuk ishte aq e thjeshtë. Kur ishte akoma në shkollë, familja e tij u fut në një telashe të madhe financiare.

Kur babai i tij Percy la punën e tij dhe filloi një të re në një fabrikë që bënte rrota, e gjithë familja duhej të punonte atje gjithashtu. Jim, vëllai i tij dhe motrat e tij bënë pastrimin, lanë dyshemetë dhe tualetet. Në atë kohë, komediani i ardhshëm u bë një fëmijë shumë i ndrojtur.

Dhe kur prindërit e tij vendosën të linin këtë punë, të gjithë duhet të jetonin në një RV. Dhe kështu vazhdoi deri kur babai i tij gjeti një punë që ata u transferuan në Burlington, ku ata jetuan për 8 vjet.

Në të njëjtën kohë, nëna e Jim besohej se kishte një çrregullim psikologjik, një formë të neurozës – ajo kishte hipokondri (ajo imagjinonte që ajo kishte sëmundjet që nuk i kishte në të vërtetë).

Kur Carrey ishte 15 vjeç, babai i tij e çoi në një klub komedi të quajtur Yuk Yuk në Toronto. Por shfaqja e tij e parë ishte një dështim aq i madh sa turma u tërbua. Ai bëri përpjekjen e tij të rradhës për të treguar talentin e tij 2 vjet më vonë. Kjo ishte koha kur Jim u bë i suksesshëm – ai filloi të bënte shfaqje stand-up dhe shkoi në televizion dhe kinema.

Demi Moore

Babai e la kur ishte vetëm një foshnje. Kur Moore ishte vetëm 3 muajsh, nëna e saj u martua me Dan Guynes, një shitës reklamash në gazeta, i cili shpesh ndërronte punë dhe humbi të gjitha paratë në lojërat e fatit.

Si rezultat, familja duhej të lëvizte shumë. Gjithashtu, nëna e saj dhe njerku kishin një varësi nga alkooli.

Më shumë se kaq, ylli i ardhshëm i filmit kishte proteza si fëmijë, dhe ajo gjithashtu kishte sy të kryqëzuar, kështu që duhej të vinte syze shumë të mëdha dhe të merrej me ngacmimet e vazhdueshme nga shokët e saj të klasës.

Për fat të mirë, nëna e saj ishte në gjendje të kursente para të mjaftueshme për operacionin dhe të zgjidhte këtë problem.

Pasi lindi vëllai i saj, jeta e saj u bë e padurueshme dhe ajo shpesh ikte nga shtëpia. Kur ishte 15 vjeç, prindërit e saj u divorcuan dhe 2 vjet më vonë, njerku i saj u vetëvra. Në moshën 16 vjeçare,

Demi u largua nga shtëpia e saj përgjithmonë dhe në moshën 17 vjeç, u dashurua me një muzikant të famshëm të muzikës rock, të quajtur Freddy Moore, i cili la gruan e tij dhe 2 fëmijët dhe u martua me Demi. Fredi ishte ai që e bëri të mundur që ajo të bëhej një yll i filmit.

Ajo po ashtu tani foli hapur për përdhunimin që i kishte ndodhur nga burrë në shtëpinë e saj, mik i nënës. Ai kishte paguar nënë e Moore 500 dollarë që të bënte seks me vajzën e saj.

Michael Douglas

Michael Douglas gjithashtu ka pasur mjaft vuajtje në jetën e tij – si fizike ashtu edhe morale. Në 1980, një aksident i ndodhi aktorit në një vendpushim skish. Trajtimi i gjatë bëri që ai të shkëputej nga karriera për 3 vite.

Në 2003-2004, Douglas dhe gruaja e tij Catherine Zeta-Jones u përndoqën nga Dwanette Knight. Ajo ishte dashuruar me aktorin dhe ajo i dërgoi gruas së tij letra me kërcënime. Në gjykatë, Catherine tha se ishte aq e tronditur me përmbajtjen e letrave sa që pothuajse kishte një krizë mendore.

Në vitin 2010, gjykata e New York dënoi djalin e aktorit nga martesa e tij e parë, Cameron Douglas, me 5 vjet burg për shitjen e drogës.

Po atë vit, aktori u diagnostikua me kancer në fyt. Ai mendoi se sëmundja ishte shkaktuar nga stresi, abuzimi me alkoolin dhe pirja e duhanit. Për fat të mirë, Michael arriti të shërohej në më pak se një vit.

Në vitin 2013, aktori tha se ai do të divorcohej nga Catherine Zeta-Jones me të cilën kishte kaluar më shumë se 13 vjet me të. Arsyeja e vendimit të tij ishte se ai kishte një depresion serioz që ishte shkaktuar nga sëmundja e Catherine. Nëse nuk e dini, në vitin 2011, ajo u trajtua për çrregullimin e saj bipolar. Por në fund të atij viti, aktorët bënë paqe dhe vazhduan të jetojnë së bashku.

Oprah Winfrey

Prezantuesja, aktorja, producenti dhe figura publike e Amerikës, Oprah Winfrey është cilësuar shumë herë një nga personazhet e famshëm më me ndikim në planet. Ajo është gjithashtu gruaja e parë e zezë që u bë miliardere. Por fëmijëria e Oprah duket si një film thriller i tmerrshëm. Nëna e saj ishte shërbëtore e shtëpisë dhe ajo nuk kishte kohë të rritë vajzën e saj. Kjo është arsyeja pse Winfrey i kaloi 6 vitet e para duke jetuar me gjyshen. Më vonë, nëna e saj e mori atë përsëri dhe ata u transferuan në një geto të vjetër në Milwaukee.

Kur Oprah ishte 9 vjeç, ajo u abuzua nga kushërinjtë e saj, xhaxhai i saj dhe shoku i tij.

Në moshën 14 vjeç, ajo u arratis nga shtëpia sepse kishte probleme me nënën e saj. Pastaj, ajo mbeti shtatzënë dhe lindi një fëmijë të parakohshëm që vdiq shpejt pas kësaj.

Pas kësaj, nëna e saj e dërgoi Oprën për të jetuar me babanë e saj. Ai ishte i gatshëm të paguante arsimimin e saj, kështu që në moshën 17 vjeç ajo kishte fituar tashmë një konkurs për elokuencën dhe u bë studente në Universitetin Shtetëror të Tennessee, ku ajo studionte komunikimin. Në të njëjtën moshë, ajo u bë një reportere e CBS dhe kështu filloi karriera e saj si një prezantuese tejet e famshme.

Jack Nicholson

Fëmijëria dhe rinia e një prej aktorëve më të mëdhenj në historinë e filmit ishin goxha e zakonshme, i interesonin Jazz Fusion dhe jukeboxes. Kur ishte i ri, ai punoi në studion MGM. Aty, ai u vu re nga producenti Joe Pasternak i cili e shtyu Jack që të bëhej aktor.

Deri në 1974, Nicholson ishte 37 vjeç dhe ai ishte një aktor mjaft i famshëm. Dhe ky ishte viti kur Jack zbuloi për një sekret që e tronditi plotësisht. Një gazetar në Time, i cili ishte në gjendje të zbulonte informacione që fshiheshin prej tij nga të gjithë, i tha aktorit të vërtetën: “motra e tij më e madhe” June ishte në të vërtetë nëna e tij. Motra e tij tjetër, Lorrene konfirmoi fjalët e gazetarit. Por ajo, ashtu si të gjithë anëtarët e tjerë të familjes së tij, nuk e kishte idenë se kush ishte babai i aktorit.

Çështja ishte se June e lindi Lack kur ishte vetëm 16 vjeçare. Dhe për të shmangur turpin dhe për t’i dhënë vajzës një shans për të ndërtuar një karrierë, prindërit e saj vendosën ta rritin djalin si fëmijën e tyre. Pra, njerëzit që Nicholson megjithëse ishin prindërit e tij për 37 vjet ishin në të vërtetë gjyshja dhe gjyshi i tij. Por deri në vitin 1964, as nëna e tij biologjike dhe gjyshja nuk ishin gjallë.

Marilyn Monroe

Marlyn Monroe, kishte një fëmijëri të vështirë dhe një jetë të vështirë. Nuk dihet plotësisht se kush ishte babai i aktores sepse nëna e saj Gladys u nda nga burri i saj Martin Mortensen para se të mbetej shtatzënë me atë.

Për shkak se Gladys, nuk mund t’i kushtonte vëmendje të mjaftueshme vajzës së saj, Norma Jean (emri i vërtetë i yllit) kaloi 7 vitet e para në një familje kujdestarësh, ku u rritën fëmijë të tjerë të adoptuar.

Në verën e vitit 1993, Gladys bleu një shtëpi të vogël në Hollywood dhe e mori vajzën e saj përsëri. Por disa muaj më vonë, nëna e saj filloi të shfaqte simptoma të një çrregullimi psikologjik dhe u diagnostikua me skizofreni paranojake.

Gladys u fut në një spital shtetëror ku kaloi pjesën tjetër të jetës së saj, patur pothuajse asnjë kontakt me vajzën e saj. Kështu, Norma kaloi vitet e ardhshme duke jetuar në familje të ndryshme.

Në moshën 16 vjeç, Norma Jean u martua me James Daugherty në mënyrë që të ishte në gjendje të linte familjen e saj kujdestare dhe të fillonte jetën e saj të re.

Një vit më vonë, ajo gjeti një punë në një fabrikë avionësh. Dhe 2 vjet më vonë, ajo takoi fotografin e ushtrisë David Conover i cili i kërkoi Normës të pozonte për foto. Ajo pranoi, la punën e saj në fabrikë dhe filloi të punonte në një agjenci modelizimi të quajtur Blue Book në Los Anxhelos.

Kjo ishte puna që e bëri atë të famshme. Dhe vetëm një vit më vonë, në 1946, ajo nënshkroi kontratën e saj të parë me 20th Century Fox, e cila e bëri atë me famë botërore.
Por jeta e famshme e Monroe ishte ende plot tragjedi. Ajo kishte shumë romanca, 3 divorc, ishte shtatzënë dy herë dhe të dyja herë humbi foshnjat e saj.

Për shkak të kësaj jete, ajo nuk ishte në gjendje të flinte mirë, iu desh të kalonte natën në dhoma gjumi shumë të errëta dhe të merrte pilula gjumi gjatë gjithë kohës.

Ajo e kaloi shkurtin e vitit 1961 në një strukturë psikiatrike në New York. Në fund, për shkak të problemeve në jetën e saj personale dhe profesionale, aktorja ndërroi jetë në 1962.

Image
Image
Image
Image
Image
Image

 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat