Abuzimet e të drejtave të njeriut në Egjipt bien në sy të vizitës së Macron

Bota

Abuzimet e të drejtave të njeriut në Egjipt bien në sy të vizitës së Macron

Më: 28 janar 2019 Në ora: 15:06
Emmanuel Macron, Abdel-Fattah el-Sissi

Presidenti francez Emmanuel Macron tha se ai inkurajoi respektimin e të drejtave të njeriut kur u takua të hënën me presidentin egjiptian Abdel-Fattah el-Sissi, i cili shihet si një aleat i rëndësishëm në luftën kundër ekstremistëve, por ka çuar në një goditje kundër disidentëve.

Macron, duke kryesuar një delegacion të madh në një udhëtim tre-ditor në vendin më të populluar të botës arabe, tha përpara bisedimeve se ai donte të "ndiqte një dialog të vërtetë mbi tema të lirive publike dhe të drejtave të njeriut" - diçka që ai e ka ngritur me zyrtarët në takimet e kaluara.

Franca, e cila e konsideron veten vendlindja e të drejtave të njeriut, është nën presionin e grupeve të të drejtave dhe aktivistëve për të ngritur çështjen me el-Sissi, i cili udhëhoqi përmbysjen ushtarake të një presidenti të zgjedhur por ndarës islamist në vitin 2013.

Që atëherë, autoritetet kanë burgosur mijëra njerëz, kryesisht islamikë, por gjithashtu një numër aktivistësh të shquar laikë, duke përfshirë shumë nga ata që janë pas kryengritjes së vitit 2011 që rrëzuan autokratin Hosni Mubarak gjatë një kohe të gjatë. Egjipti është akuzuar gjithashtu për paraburgim arbitrar, zhdukje dhe torturë, dhe ka heshtur shumicën e mediave të pavarura.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat