Rusia stacionin 10 aeroplanë luftarakë në Krime - Bota Sot
Rusia stacionin 10 aeroplanë luftarakë në Krime

Bota

Rusia stacionin 10 aeroplanë luftarakë në Krime

Më: 17 dhjetor 2018 Në ora: 13:55
Ilustrim

Ministria e Mbrojtjes e Rusisë njoftoi sot se ka vendosur më shumë se 10 avionë luftarakë SU-27 dhe SU-30 në Krime, pasi ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov tha se Ukraina dyshohet të përgatisë një "provokim" ndaj Krimesë në fund të vitit.

Ministria ruse e mbrojtjes ka njoftuar se aeroplanët janë vendosur në bazën ushtarake Belbek në Krime, ku ata do të stacionohen në mënyrë të përhershme.

Rusia aneksoi Krimenë në Ukrainë në vitin 2014 dhe tensionet mes dy fqinjëve janë shtuar pasi Rusia konfiskoi tre anije ukrainase.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...