Lilian Calmejane fiton etapën, edhe më tuje kryeson Froome - Bota Sot
Lilian Calmejane fiton etapën, edhe më tuje kryeson Froome

Çiklizëm

Lilian Calmejane fiton etapën, edhe më tuje kryeson Froome

Nga: Fazli Berisha Më: 8 korrik 2017 Në ora: 22:28
Lilian Calmejane

Çiklisti francez Lilian Calmejane ka triumfuar në etapën e 8-të në shtegun Dole - Station des rousses të gjatë 187.5 kilometra, ku e përshkoi për kohë prej 04h30' 19''. Renditjes së përgjithshme tash i prinë çiklisti anglez kampioni aktual Christopher Froome me kohë të përgjithshme prej 33H 19' 10''. Shpejtësia mesatare e kësaj etape ishte 41.5 km/h.

Francezët në këtë edicion po tregohen mjaft të suksesshëm. Sërish ishte triumfues çiklisti Lilian Calmejane, i cili shtegun Dole - Station des rousses të gjatë 187.5 kilometra e përshkoi për 04h30' 19'', duke lënë prapa në vendin e dytë holandezin Robert Gisnik dhe në vendin e tretë bashkëkombësin Martin Guillaume. Lilian Calmejane pas fitores u shpreh shkurt:” Fitorja ishte diçka e pabesueshme. Është gjithçka që kam ëndërruar. '' Calmejane, gjithashtu fitoi një fazë në Grand Tourin e tij të parë, Vuelta spanjolle, vitin e kaluar.

Renditja e përgjithshme nuk ka ndryshuar edhe më tutje kryeson pas etapës së 6-të në renditjen e përgjithshme prinë kampioni aktual Christopher Froome me kohë të përgjithshme 33H 19' 10''. Fanellën e gjelbër tash e bartë fituesi i dy etapave me radhë çiklisti gjermani Marcel Kittel me 212 pikë, ndërsa francezi Lilian Calmejane bartë fanellën e bardhë me pika të kuqe(polka) me 11 pikë. Çiklisti që bartë fanellën e bardhë si çiklisti më i mirë i ri është amerikani Simon Yates me kohë prej 33H 19' 53'', ndërsa çiklisti më agresiv ishte fituesi i etapës së tetë francezi Lilian Calmejane dhe bartë edhe fanellën e kuqe me numër 1.

Çiklistët të dielën luftojnë për etapën e 8-të në shtegun Nantua – Chambéry të gjatë 185.5 kilometra. Çiklistët nisin etapën nga qyteti Nantua me 3700 banorë me një Ekonomi: Caldognetto-Nolo (krijuesit e pike quenelles dhe salcë Nantua), Seign0e Martin (djathi Comté), Etna Pack (paketat luksoze), Poralu (metal carpentering), Plastics Valley (Evropë numër një qendër për kompanitë e specializuara në plastike). Turizmi në Liqenin Nantua dhe Plateau de Retord (ski, biçikletë malore, paragliding, ngjitje). Sport: Futbolli amreikan Nantua-Port Rugby Haut-Bugey, SHBA Nantua (futbolli), Ambicia Cyclisme emin'Ainstacioni

Haut-Bugey gjurmët. Ngjarje: Tour de l'Ain (çiklizëm), Grand Colombier granfondos, Sfida ngjitëse e Fêlle du Colombier. rashëgimia: kisha bregdetare Saint-Michel (shekulli i 11-të, me pikturën Delacroix dhe organin e shekullit të 19-të), Muzeun e historisë së rezistencës, akulloret e vjetra në Sylans.Fundi i kësaj gare është në qytetin Chambéry me 60 mijë banorë dhe një konomi: Instituti Kombëtar për Energji Diellore, disa kompani të mëdha (Alpina Savoie, Folliet Coffees, Opinel Knives, Placoplatre), Polytechnic Dixhitale, Universiteti Savoie Mont Blanc (14,000 studentë). Sporti: Chambéry Savoie Mont Blanc (hendboll, divizioni 1, kampion francez 2001), Stade olympique Chambéry (bashkimi i rugby, Fédérale 1 = ndarja e 3), Formimi i Çambles Cyclisme (Rezerva AG2R La Mondiale). Ngjarje: Odyssea Chambéry (bamirësi të drejtuar garën), gjysmë-maratonë. Trashëgimia: shatërvani i Dukes së Savojës (shekulli 16 deri në shekullin e 19-të), katedralja Saint-François-de-Sales (shekulli i 15-të), kisha Saint-Pierre de Lemenc dhe kripta e saj (shekulli i 11-të), burimi i elefantëve, Artet, Les Charmettes (shtëpia e Jean-Jacques Rousseau), Galeria Eureka (qendra e kulturës shkencore).

Rezultatet e etapës së 8-të

1. Lilian CALMEJANE (FRA)DIRECT ENERGIE 04H 30' 29''

2. Robert GESINK(NED)TEAM LOTTO NL - JUMBO 04H 31' 06''

3. Guillaume MARTIN(FRA)WANTY - GROUPE GOBERT 04H 31' 19''

4. Nicolas ROCHE(ITA)BMC RACING TEAM 04H 31' 19''

5. Roman KREUZIGER (CZE)ORICA – SCOTT 04H 31' 19''

6. Fabio ARU (ITA)ASTANA PRO TEAM 04H 31' 19''

7. Micahel VALGREN ANDERSEN(NOR)ASTANA PRO TEAM 04H 31' 19'''

8. Rafal MAJKA (POL)BORA - HANSGROHE 04H 31' 19''

9. Nathan BROWN (USA)CANNONDALE DRAPAC 04H 31' 19''

10. Romain HARDY(FRA)TEAM FORTUNEO - OSCARO 04H 31' 19'

Renditja e përgjithshme

1. Christopher FROOME (GBR)TEAM SKY 33H 19' 10''

2. Geraint THOMAS(GBR)TEAM SKY 33H 19' 22''

3. Fabio ARU ITA) ASTANA PRO TEAM 33H 19' 24''

4. Daniel MARTIN (ITA) QUICK - STEP FLOORS 33H 19' 35''

5. Richie PORTE(AUS) BMC RACING TEAM 33H 19' 49''

6. Simon YATES(USA) ORICA – SCOTT 33H 19' 53''

7. Romain BARDET (FRA) AG2R LA MONDIALE 33H 19' 57''

8. Aëlberto CONTADOR (ESP) TREK - SEGAFREDO 33H 20' 02''

9. Nairo QUINTANA(COL) MOVISTAR TEAM 33H 20' 04''

10. Rafal MAJKA(POL) BORA – HANSGROHE 33H 20' 11''

Renditja e ekipeve

1. TEAM SKY (GBR) 99H 58' 32''

2. BMC RACING TEAM(USA) 100H 00' 31''

3. AG2R LA MONDIALE (FRA) 100H 01' 53''

4. CANNONDALE DRAPAC PROFESSIONAL(USA) 100H 02' 07''

5. ORICA – SCOTT (AUS) 100H 02' 30''

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat