“Dikur gjaku rridhte si lum, sot toka shitet pafund” – shqiptarët e Kosovës protestojnë para ambasadës në Britani - Bota Sot
“Dikur gjaku rridhte si lum, sot toka shitet pafund” – shqiptarët e Kosovës protestojnë para ambasadës në Britani

Diaspora

“Dikur gjaku rridhte si lum, sot toka shitet pafund” – shqiptarët e Kosovës protestojnë para ambasadës në Britani

Më: 24 nëntor 2018 Në ora: 18:34
Pamje nga protesta

Komuniteti shqiptar në Britani të Madhe ka zhvilluar gjatë ditës së sotme disa aktivitete para ambasadës e Kosovës atje.

Ky komunitet ka kundërshtuar idenë e presidentit të Kosovës për korrigjim të kufijve mes Kosovës dhe Serbisë.

“Dikur gjaku rridhte si lum, sot toka shitet pafund”, “Bashkim me Shqipërinë jo me Serbinë”, kanë qenë vetëm disa nga sloganet e kësaj proteste.

Tek ambasada e Kosovës në Britani të Madhe gjatë këtij aksioni është parë edhe deputetja e Lëvizjës Vetëvendosje, Fitore Pacolli.

Kujtojmë që presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi është duke insistuar në korrigjimin e kufijve mes Kosovës dhe Serbisë. Ide kjo që ish-kryenegociatorja Edita Tahiri ka pranuar se Serbia kishte kërkuar disa herë të flitet për një cështje të tillë.

Megjithatë, kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj vazhdon ta kundërshtojë këtë ide duke e quajtur si plan të vdekur. Pikërisht kjo çështje ka përplasur presidentin dhe kryeministrin.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...