Pijet natyrale për një shëndet të mirë dhe për të humbur deri në 5 kg në muaj

Dieta

Pijet natyrale për një shëndet të mirë dhe për të humbur deri në 5 kg në muaj

Më: 27 maj 2019 Në ora: 17:55
Ilustrim

Pankreasi, si dhe organet e tjera të trupit tonë, kanë një funksion shumë të rëndësishëm për ne dhe prandaj duhet të trajtohen dhe të mbrohen.

Shpesh situatat e stresit të lartë dhe ushqimi i keq mund të çojnë në inflamacion të kësaj gjëndjeje ose pankreatiti, për shkak të të cilave mund të ndodhin probleme respiratore, diabeti dhe madje edhe dëmtimi i veshkave.

Një nga metodat për të mbajtur pankreasin tonë të shëndetshëm, për të përshpejtuar metabolizmin (që ndihmon për të humbur peshë) dhe për të garantuar ekuilibrin e tretjes dhe glykemisë të gjithë trupit është përgatitja dhe shijimi i çajrave të ngrohtë me përbërës natyralë.

Çaj me luleradhiqe, ideale në rast të dhimbjes së stomakut: vetëm ngrohni 200 ml ujë në të cilën do të shtoni 3 gram luleradhiqe. Le të valojë për rreth dhjetë minuta, lëreni të ftohet dhe shtojini një lugë çaji mjaltë. Pijeni një herë në ditë 30 minuta pas drekës.

Infuzion me hudhër: hudhra, jo e dashur nga të gjithë, është një element themelor. Kjo promovon shumë shëndetin e zemrës dhe është e përkryer për trajtimin e ndonjë infeksioni pankreatik ose inflamacion. Pija duhet të konsumohet çdo mëngjes me stomak bosh. Mjafton vetëm 1 karafil me hudhër, 200 ml ujë, 1 majë xhenxhefil, 1 lugë gjelle lëng limoni dhe 1 lugë gjelle mjaltë.

Vini ujë në një vlim pastaj shtoni hudhër të copëtuar me xhenxhefil. Lëreni të vlojë për rreth 15 minuta dhe pasi është ftohur 5 minuta shtoni lëng limoni dhe mjaltë.

Çaj kanellë: shërben për të përshpejtuar metabolizmin. E zakonshme 200 ml ujë, 1 kanellë shkop dhe 1 lugë çaji mjaltë janë të mjaftueshme. Vini ujë, pastaj shtoni shkopin e kanellës dhe mjaltin. Vlojeni për 10 minuta. Pasi të jetë gati le të ftohet për 10 min. Pijeni me stomakun bosh në mëngjes kur zgjoheni.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat