Dieta mesdhetare lehtëson stresin

Dieta

Dieta mesdhetare lehtëson stresin

Më: 19 nëntor 2020 Në ora: 22:16
Ilustrim

Kur kemi të bëjmë me shumë stres, kërkojmë shpesh ëmbëlsira dhe  karbohidrate. Fatkeqësisht, ne e dimë që këto ushqime mund të na e përkeqësojnë gjendjen shpirtërore dhe të shtojnë ndjenjat depresive. Por cilat janë ushqimet që ju bëjnë të ndiheni mirë dhe që mund të lehtësojnë stresin? Shkencëtarët dhe ekspertët e të ushqyerit ende po kërkojnë, por një studim i kohëve të fundit mbi kafshët zbuloi se një dietë mesdhetare, e pasur me fruta, perime, drithëra, vaj ulliri dhe proteina të pasura me omega-3 mund të jetë e dobishme për shëndetin mendor.

Studimi i lidhjes midis dietës dhe stresit.

Për studimin, studiuesit në Shkollën e Mjekësisë të Ëake Forest vëzhguan nivelet akute dhe kronike të stresit të 38 majmunëve gjatë 31 muajve (rreth nëntë vjet njerëzore). Disa nga primatët ushqeheshin me një dietë perëndimore me shumë yndyrë shtazore, kripë dhe sheqer, ndërsa të tjerët u ushqyen me një dietë mesdhetare.

Duke i ekspozuar majmunët në stresues të ndryshëm, siç janë izolimi për 30 minuta, studiuesit ishin në gjendje të matnin nivelet e tyre të kortizolit, i njohur ndryshe si “hormoni i stresit” si dhe ndryshimet në sistemin e tyre nervor simpatik dhe parasimpatik. Ata gjithashtu panë se si sistemi nervor simpatik i primatëve (përgjegjës për reflekset luftarake ose fluturuese) plaket, bazuar në dietën e konsumuar gjatë studimit.

Në kohë stresi kronik, nivelet e larta të kortizolit mund të shkaktojnë një mori problemesh, të tilla si inflamacion dhe presion të lartë të gjakut. Në mënyrë të ngjashme, kur sistemi nervor simpatik stimulohet shumë ose nuk mund të rregullohet siç duhet, trupi është i mbërthyer në një gjendje të vazhdueshme paniku. (Sistemi nervor parasimpatik, nga ana tjetër, ndihmon në qetësimin e trupit.)

Çfarë zbuloi ky studim dhe pse është potencialisht domethënës.

Majmunët në këtë hulumtim dolën shumë më mirë në trajtimin e stresit kur hanin një dietë mesdhetare. Përgjithësisht ata nuk ishin aq të prekur nga stresuesit, dhe më pas, ata u rikuperuan më shpejt sesa ata që ndiqnin një dietë perëndimore.

“Studimi ynë tregoi se dieta mesdhetare zhvendosi ekuilibrin drejt sistemit nervor parasimpatik, i cili është i mirë për shëndetin”, vëren profesorja dhe bashkëautorja e studimit, Carol Shively. “Në të kundërt, dieta perëndimore rriti reagimin simpatik ndaj stresit, e cila është njësoj sikur të kesh butonin e panikut të ndezur gjatë gjithë kohës – dhe kjo nuk është e shëndetshme”, – përfundoi ajo.

Për më tepër, autorët e studimit vërejnë se majmunët që hanë një dietë mesdhetare shfaqën plakje më të ngadaltë të sistemit nervor simpatik krahasuar me ata që hanin një dietë perëndimore.

Bërja e këtij studimi mbi majmunët në krahasim me njerëzit bëri të mundur studimin e efekteve të dietës në shëndetin mendor për periudha të gjata kohore. Gjithashtu bëri më të lehtë rregullimin e asaj që po hanin subjektet. Sigurisht, zbulimet nuk mund të zbatohen drejtpërdrejt tek njerëzit, por Shively thotë se ato mund të kenë “implikime të rëndësishme për shëndetin e njeriut”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat