FMN ulë parashikimin për rritjen e ekonomisë gjermane - Bota Sot
FMN ulë parashikimin për rritjen e ekonomisë gjermane

Ekonomi

FMN ulë parashikimin për rritjen e ekonomisë gjermane

Më: 6 korrik 2018 Në ora: 11:13

Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN) ka ulur parashikimin për rritjen e ekonomisë gjermane në vitin 2018, nga 2.5% në 2.2%, si pasojë e vështirësive të mundshme të "Brexit"-it dhe e proteksionizmit në rritje e sipër, veçanërisht në ShBA.

Rritja ekonomike e Gjermanisë pritet të jetë 2.1% në vitin 2019, njoftoi të enjten agjencia gjermane e lajmeve DPA, duke iu referuar një raporti të FMN-së.
Raporti vuri në dukje gjithashtu se papunësia në Gjermani do të ulet pak në vitin 2019 duke arritur në 3.5%, ndërkohë inflacioni do të mbahet i qëndrueshëm në 1.7%.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera