“Jelek Verdhët” plaçkisin tempullin e Masonëve në fshatin francez - Bota Sot
“Jelek Verdhët” plaçkisin tempullin e Masonëve në fshatin francez

Evropë

“Jelek Verdhët” plaçkisin tempullin e Masonëve në fshatin francez

Më: 10 mars 2019 Në ora: 23:23
Foto ilustruese

Një numër i konsiderueshëm protestuesish të “Jelek Verdhëve” kanë hyrë në një tempull masonësh në fshatin francez Tarbes. Akti i tyre është dënuar edhe nga qeveria franceze, e cila i akuzoi protestuesit për “budallallëkun” dhe “intolerancën”.

Të paktën 450 protestues u mblodhën në Tarbes të shtunën në fundjavën e 17-të të demonstratave anti-qeveritare.

Rreth mesnatës, shkruante La Dépche, disa protestues bërtisnin me të madhe “po shkojmë te freemasonët!” Protestuesit fillimisht hodhën poshtë derën e klubit të organizatës sekrete. Pasi hynë brenda, ata përmbysën mobiljet, shkatërruan objektet e varura në mure si dhe vodhën katër shpata ceremoniale, të cilët i dorëzuan më vonë. Pas ngjarjes policia nisi një hetim dhe Ministri i Brendshëm i Francës Christophe Castaner dënoi vandalizmin, shkruan rt.com.

“Pas hebrenjve, masonët. Kur budallallëku takon intolerancën, është më e keqja”, shkruante Castaner në Twitter. Në të gjithë vendin, rreth  90 mijë  protestues dolën në rrugë të shtunën për të  kundërshtuar  politikat e presidentit Emmanuel Macron, të cilat, thonë ata, përkrahin të pasurit por jo shumicën.

 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...