Lideri politik i ETA-së arrestohet në Francë - Bota Sot
Lideri politik i ETA-së arrestohet në Francë

Evropë

Lideri politik i ETA-së arrestohet në Francë

Më: 16 maj 2019 Në ora: 10:24
Josu Ternera

Josu Ternera, emri i të cilit është José Antonio Urrutikoetxea, u arrestua në Sallanches.

Lideri politik i grupit separatist bask Eta është arrestuar në Alpet franceze pas 17 vjetësh në arrati, thonë zyrtarët.

Në një operacion të përbashkët francez-spanjoll, Josu Ternera, emri i të cilit është José Antonio Urrutikoetxea, u arrestua në Sallanches.

Ai akuzohet për disa vrasje në Eta, raporton “Bbc”.

Eta, e cila zhvilloi një fushatë të dhunshme për pavarësinë baske për më shumë se 40 vjet, tha në vitin 2018 se po shpërndahej.

Grupi vrau më shumë se 800 vetë gjatë fushatës së saj të dhunës përpara se të shpallte armëpushim në vitin 2011.

Raportet thonë se Ternera është sëmurë rëndë dhe policia spanjolle informoi kolegët e tyre francezë se ai ishte duke shkuar në spital, duke shkaktuar arrestimin e tij. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...