“Ushtari fluturues” dhuron spektakël në “Ditën e Bastijës” - Bota Sot
“Ushtari fluturues” dhuron spektakël në “Ditën e Bastijës”

Evropë

“Ushtari fluturues” dhuron spektakël në “Ditën e Bastijës”

Më: 15 korrik 2019 Në ora: 13:41
Foto

Me rastin e festës kombëtare “Ditës së Bastijës” në Francë në paradën spektakolare ku po merrte pjesë presidenti francez Emmanuel Macron, ka fluturuar ish-kampioni në jet-ski Freki Zapata, që u ngrit në ajër dhe dhuroi spektakël me “Flyboard”.

Në videon e publikuar më poshtë shihet Zapata duke mbajtur në dorë një pushkë automatike, derisa në pajisjen që kishte shkelur po e shëtiste nëpër ajër me një shpejtësi prej 200 kilometra në orë.

Sipas mediave franceze një pajisje e tillë do të mund të përdorej në të ardhmen nga ushtria franceze në beteja. E siç raporton “Parisien” bëhet fjalë për fluturaken që përdor kerozinë dhe ka pesë mini-turbo motorë që i mundësojnë të zhvillojë shpejtësi prej 200 kilometra në orë.  Ajo mund të qëndroj në ajër për 10 minuta.

E duket se demonstrimi me “Flyboard” i ka pëlqyer presidentit francez, pasi vazhdimisht buzëqeshte dhe duartrokiste Zapatën i cili më pas ua la radhën pjesëmarrësve tjerë në paradë. 

Image
Image
Image
Image

 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...